Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سازمان ملل: اسرائیل با محاصره غزه اقتصاد آن‌ را ویران کرده است

محاصره غزه توسط اسرائیل و تشدید فقر فلسطینی ها
محاصره غزه توسط اسرائیل و تشدید فقر فلسطینی ها Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملل متحد در گزارش خود اعلام کرده که نتیجه سیاست محاصره غزه، فروپاشی تقریبی اقتصاد منطقه‌ای و انزوای آن از اقتصاد سرزمین‌های فلسطینی و سایر کشورهای جهان است.

آگهی

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد که محاصره غزه توسط اسرائیل باعث زیان ۱۶.۷ میلیارد دلاری به اقتصاد این منطقه و افزایش سرسام آور فقر و بی‌کاری شده است. از همین رو این سازمان خواستار لغو محدودیت‌ها از سوی اسرائیل شد.

گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد درخواست‌های متعدد نهادهای بین المللی در انتقاد از محاصره غزه را انعکاس می دهد. یافته‌های این گزارش سیاست اسرائیل را در یک دوره ۱۱ ساله تا سال ۲۰۱۸ تحلیل و بررسی کرده است.

اسرائیل محاصره غزه را در سال ۲۰۰۷ پس از آن شروع کرد که حماس کنترل غزه را در دست گرفت.

اسرائیل می‌گوید که اعمال محدودیت‌ها برای ممانعت از افزایش توانایی‌های نظامی حماس ضروری است. این دو دشمن تا کنون سه بار با یکدیگر جنگیده و درگیری متعددی داشته‌اند.

«محاصره غزه به مجازات جمعی منجر شده است»

اما منتقدان این اقدام اسرائیل می‌گویند که محاصره غزه به مجازات جمعی منجر شده و به شرایط زندگی ۲ میلیون ساکن آن آسیب زده است در حالی که نتوانسته باعث برکناری حماس یا تعدیل رفتار این گروه شود.

غزه تقریباً آب آشامیدنی سالم ندارد و از قطع مداوم برق رنج می‌برد و امکان مسافرت به خارج برای مردم مهیا نیست.

سازمان ملل متحد در گزارش خود اعلام کرده که نتیجه سیاست محاصره غزه، فروپاشی تقریبی اقتصاد منطقه‌ای و انزوای آن از اقتصاد سایر سرزمین‌های فلسطینی و کشورهای دیگر است.

این گزارش هم به بررسی اثرات محدودیت‌ها که به شدت توانایی غزه برای صادرات کالاها را محدود کرده پرداخته و هم به اثرات سه جنگی که در سال‌های ۲۰۰۹-۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ درگرفت اشاره کرده است.

بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد، آخرین جنگ باعث کشته شدن دو هزار و ۲۰۰ فلسطینی شد که بیش از نیمی از آنان غیر نظامی بودند. همچنین آوارگی حدود صد هزار نفر را به همراه داشت که خانه‌هایشان یا صدمه دیده یا ویران شده بود.

اما به گفته وزارت خارجه اسرائیل، ۷۳ نفر از جمله شش غیرنظامی تلفات طرف اسرائیلی بوده است. همچنین شلیک بی‌وقفه موشک از طرف حماس، زندگی را در جنوب اسرائیل به سکون کشانده بود.

این گزارش با استفاده از دو روش تحقیق می‌گوید که به دلیل محاصره غزه و جنگ، ضرر کلی اقتصادی بین ۷.۸ تا ۱۶.۷ میلیارد دلار بوده است. همچنین این گزارش می افزاید که رشد اقتصادی غزه در تمامی این دوران ۴.۸ درصد بوده است در حالی که رشد جمعیت آن به ۴۰ درصد می‌رسد.

بر اساس یافته‌های کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد این ضررهای اقتصادی آمار بی‌کاری را در غزه از ۳۵ درصد در سال ۲۰۰۶ به ۵۲ درصد در سال ۲۰۱۸ سوق داده است. این رقم یکی از بالاترین ارقام در تمام دنیا است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که آمار فقر از ۳۹ درصد در سال ۲۰۰۷ به ۵۵ درصد در سال ۲۰۱۷ رشد داشته است که بنابر رویه اقتصادی غزه پیش از محاصره این میزان می‌توانست تنها ۱۵ درصد در سال ۲۰۱۷ باشد اگر جنگ و تحریم اتفاق نمی‌افتاد.

اسرائیل: گزارش سازمان ملل مغرضانه است

با این حال اسرائیل برای مدت طولانی سازمان ملل متحد را به دادن نظر «مغرضانه» نسبت به خود متهم کرده است. اسرائیل برای اثبات ادعای خود می‌گوید که در این گزارش تنها اشاره‌ای مختصر به حمله موشکی به مناطق مسکونی اسرائیل شده که قوانین بین‌المللی آن را نهی کرده است.

از همین رو اسرائیل کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد را به کوتاهی در انجام وظایفش در جهت کمک به اقتصادهای در حال توسعه متهم می‌کند که تصویری یک‌جانبه و معوج از غزه ارائه داده است.

حماس: گزارش سازمان ملل سطح جنایتی را که اسرائیل مرتکب شده است نشان می دهد

اما در مقابل حماس معتقد است که این گزارش«سطح جنایتی» را که اسرائیل مرتکب شده است، نشان می‌دهد؛ زیرا به اعتقاد آنان محاصره غزه جنایت جنگی است که باعث فروپاشی تمامی سطوح خدماتی در غزه می‌شود.

از سوی دیگر یک گروه حقوق بشری اسرائیلی به نام گیشا که برای آزادی مسافرت از غزه فعالیت می‌کند می‌گوید که وظیفه اخلاقی و قانونی اسرائیل است تا به محاصره غزه خاتمه دهد. این گروه معتقد است بهایی که فلسطینیان پرداخت کرده‌اند، فرصت‌های از دست رفته و جدایی از عزیزان غیر قابل ارزیابی است.

این گزارش به درخواست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تهیه شده است. البته سایر هزینه‌های اشغال سرزمین‌های فلسطین توسط اسرائیل در این گزارش لحاظ نشده است. اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷ نوار غزه را اشغال کرد و در سال ۲۰۰۵ از آن خارج شد.

آگهی

کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد که یک آژانس فنی با هدف کاهش نابرابری‌های جهانی است توصیه کرده تا اسرائیل به محاصره غزه خاتمه داده و اجازه تبادل آزادانه کالا و تردد آزاد افراد را صادر کند. همچنین دعوت برای بازسازی زیربناهای غزه از جمله بحران برق و آب از دیگر مواردی است که این کنفرانس به آن اشاره کرده است. درخواست از جامعه بین‌المللی برای آشتی دادن حماس و مقام‌های فلسطینی از دیگر خواسته‌های مطرح شده توسط کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبادل آتش راکت و توپخانه در نوار غزه همزمان با تشدید خشونت‌ در بیت‌المقدس

اسرائیل غزه را بمباران کرد؛ حماس: مقاومت می‌کنیم

یحیی سنوار بار دیگر به‌عنوان رئیس حماس در نوار غزه انتخاب شد