Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسرائیل در پاسخ به شلیک ۶ راکت نوار غزه را بمباران کرد

نوار غزه
نوار غزه Copyright Ariel Schalit/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Ariel Schalit/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در هفته‌های گذشته و پس از افزایش پرواز بادکنک (بالن)‌های آتش‌زا از نوار غزه به سوی سرزمین‌های جنوب اسرائیل، ارتش این کشور عملا هر روز مواضع حماس و برخی دیگر از گروه‌های مسلح فلسطینی مستقر در نوار غزه را بمباران می‌کند.

آگهی

ارتش اسرائیل بامداد جمعه و پس از شلیک چندین راکت از نوار غزه به سوی جنوب اسرائیل، مواضع حماس را بمباران کرد.

تنش میان جنبش حماس و اسرائیل در حالی بالا می‌گیرد که قطر در روزهای گذشته تلاش کرده بود با میانجیگری میان دو طرف، به حملات متقابل عملا روزمره پایان دهد.

ارتش اسرائیل صبح جمعه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد پس از شلیک شش راکت از غزه، هواپیماهای اسرائیلی چند موضع نظامی حماس، از جمله یک کارگاه اسلحه‌سازی را بمباران کردند.

در هفته‌های گذشته و پس از افزایش پرواز بادکنک (بالن)‌های آتش‌زا از نوار غزه به سوی سرزمین‌های جنوب اسرائیل، ارتش این کشور عملا هر روز مواضع حماس و برخی دیگر از گروه‌های مسلح فلسطینی مستقر در نوار غزه را بمباران می‌کند. دولت اسرائیل می‌گوید بالن‌های آتش‌زا باعث وقوع ۴۰۰ مورد حریق عمدتا در زمین‌های کشاورزی و مناطق مسکونی شده است.

اسرائیل علاوه بر حملات نظامی، محاصره نوار غزه را هم شدیدتر کرده و با بستن گذرگاه «کرم شالوم»، عملا انتقال سوخت به این منطقه را قطع کرده و باعث تعطیلی تنها نیروگاه تولید برق غزه شده است.

جنبش حماس از سال ۲۰۰۷ و پس از پیروزی در انتخابات پارلمانی، کنترل نوار غزه را به دست گرفت. از آن زمان تا کنون و با وجود بروز سه دوره جنگ‌ کوتاه مدت در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ میان دو طرف، حماس حملات گاه و بی‌گاه خود به اسرائیل را ادامه می‌دهد. در ۱۳ سال گذشته، مخاصمات میان دو طرف عمدتا با میانجیگری مصر به آتش‌بس منجر شده است.

حماس و اسرائیل سال گذشته به ابتکار سازمان ملل و با میانجیگری قطر و مصر برای یک آتش‌بس طولانی مدت توافق کردند. بنا بر این توافق، قطر ماهیانه کمک‌های مالی به غزه ارسال می‌کند و برنامه‌ای را برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی اجرا می‌کند. با وجود این توافق، تبادل آتش میان دو طرف هیچگاه کاملا قطع نشده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یحیی سنوار بار دیگر به‌عنوان رئیس حماس در نوار غزه انتخاب شد

پایان کابوس انرژی غزه با ۶۰ میلیون دلار قطر و مشارکت اتحادیه اروپا؟

اسرائیل مواضع حماس در نوار غزه را گلوله‌باران کرد