Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سرکوب خونین اعتراضات در میانمار؛ چین و روسیه با بیانیۀ شورای امنیت مخالفت کردند

Mandalay, Myanmar
Mandalay, Myanmar Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان زخمی و اجساد قربانیان این اعتراضات را در خیابان‌های شهرهای بزرگ نشان می‌دهد؛ با این وجود رسانه‌های دولتی این کشور هرگونه دخالت پلیس و ارتش در مرگ تظاهرکنندگان را رد می‌کنند.

آگهی

برخورد شدید نیروهای حکومتی با هزاران شرکت کننده در اعتراضات دموکراسی‌خواهانۀ روز یکشنبه در میانمار، صدها زخمی برجای گذاشت.

در این روز در شهر تاریخی «باگان» نه چندان دور از محوطۀ مشهور باستانی که به ثبت یونسکو نیز درآمده، صدای انفجارهایی به گوش رسید.

در یانگون، پایتخت اقتصادی میانمار پلیس در مقابل معترضان اقدام به تیراندازی کرد.

تجمعات گستردۀ دیگری نیز در شهرهای ماندالای (دومین شهر بزرگ میانمار) و شهر داوی در جنوب این کشور برگزار شد. مخالفان حکومت کودتا اعلام کرده‌اند که برای روز دوشنبه نیز اعتراضات گسترده‌ای را در سراسر این کشور برنامه‌ریزی کرده‌اند.

آنها می‌گویند تنها تکیه بر نافرمانی مدنی برای مقابله با نظامیان کافی نیست و باید با حضور در خیابان‌ها به مبارزه فراگیر خود ادامه دهند.

رسانه‌های دولتی هشدار داده‌اند آن دسته از مقاماتی که به اعتصاب کنندگان در میانمار پیوسته‌اند، از ۸ مارس از مقامشان برکنار خواهند شد.

اعتصاب‌ها تاثیر بسزایی بر فعالیت‌های اقتصادی در این کشور گذاشته است؛ بانک‌ها قادر به فعالیت نیستند، بیمارستان‌ها تعطیل شده‌اند و دفاتر وزرا خالی از نیروی کار هستند.

مقاومت در مقابل کودتاگران در حالی ادامه دارد که از زمان وقوع کودتا یعنی اول ماه فوریه تا کنون، بیش از ۵۰ نفر در این کشور کشته شده‌اند و نیروهای امنیتی با شلیک گلوله‌های واقعی با معترضان برخورد می‌کنند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان زخمی و اجساد قربانیان این اعتراضات را در خیابان‌های شهرهای بزرگ نشان می‌دهد؛ با این وجود رسانه‌های دولتی این کشور هرگونه دخالت پلیس و ارتش در مرگ تظاهرکنندگان را رد می‌کنند.

رسانه‌های دولتی میانمار همچنین روز یکشنبه به آن دسته از نمایندگان پارلمان که مشروعیت کودتا را به رسمیت نمی‌شناسند و کمیته‌ای را برای نمایندگی دولت غیرنظامی تشکیل داده‌اند، هشدار دادند که آنها مرتکب «خیانتی بزرگ» شده‌اند و با مجازات‌هایی از ۲۲ سال زندان گرفته تا اعدام روبرو هستند.

افزایش شمار فراریان به هند، ناکامی شورای امنیت برای تصویب قطعنامه

صدها نفر توسط حکومت کودتا بازداشت شده‌اند و همزمان با وخامت اوضاع سیاسی میانمار، بسیاری در تلاش برای فرار از این کشور هستند و دست‌کم ۵۰ نفر از جمله هشت افسر پلیس که از شرکت در سرکوب معترضان خودداری کرده‌اند، به هند گریخته‌ند.

صدها تن دیگر از شهروندان میانمار همچنان در مرز هند در انتظار اجازه ورود به این کشور هستند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد درصدد وضع تحریم‌هایی علیه حکومت کودتا است اما تا پایان روز جمعه موفق به انتشار بیانیه‌ای مشترک از سوی اعضای این شورا علیه کودتاگران نشد.

قرار است مذاکرات در این باره هفته آینده ادامه یابد و اگرچه اقداماتی قهری از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا اعلام شده، اما برای اقدامی گسترده‌تر همچون تحریم بین‌المللی اسلحه، نیاز به موافقت همه اعضای شورای امنیت است.

با این حال چین و روسیه، متحدان سنتی ارتش میانمار و صادرکنندگان اسلحه به این کشور، از تصویب هرگونه قطعنامه علیه کودتاگران جلوگیری می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کودتاچیان میانمار آنگ سان سوچی را به دریافت شمش طلا و ۶۰۰ هزار دلار رشوه متهم کردند

اعتراض دانش آموزان و معلمان به کودتای نظامی در میانمار

نبرد با جانتا؛ تلاش شورشیان میانمار برای کنترل بر مرز مشترک این کشور و هند