کودتای میانمار؛ یوتیوب کانال‌هایی را که توسط ارتش اداره می‌شوند حذف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Photo
Photo   -  Copyright  AP

در حالی که خشونت‌ها علیه معترضان به کودتا در میانمار رو به افزایش است، یوتیوب اعلام کرد که دست‌کم پنج کانال را که توسط ارتش میانمار اداره می‌شدند، حذف کرده است.

این وبگاه بارگذاری و تماشای ویدئو، عصر جمعه اعلام کرد که کانال‌هایی دولتی مانند کانال رادیو و تلویزیون میانمار (MRTV) همچنین رسانه‌هایی را که متعلق به کودتاگران است مانند Myawaddy Media، MWD Variety و MWD Myanmar حذف کرده است.

تصمیم یوتیوب برای بستن کانال‌های متعلق به نظامیان یک هفته پس از آن اجرایی شد که فیسبوک نیز تمام صفحات تحت کنترل نیروهای مسلح میانمار را حذف کرد.

سخنگوی یوتیوب اعلام کرد: «ما مطابق با دستورالعمل‌های خود و قوانین قابل اجرا، تعدادی از کانال‌ها را بسته و چند ویدئو را از یوتیوب حذف کرده‌ایم.»

ارتش میانمار طی چهار ماه اخیر به طور گسترده‌ از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده تا ادعاهای خود مبنی بر تقلب در انتخابات نوامبر را که باعث پیروزی حزب آنگ سان سوچی شد، در میان اهالی این کشور گسترش دهد.

اخبار رسیده از میانمار حاکی از آن است که کودتاگران در واکنش به اعتراضات گستردۀ مردمی که خواستار پایان دادن به حکومت نظامی و آزادی رهبران منتخب بازداشت شده هستند، دست‌کم ۵۵ نفر را کشته‌اند.

در ادامه خشونت‌ها در این کشور، روز جمعه نیز مقامات محلی هند اعلام کردند که گروهی از افسران پلیس میانمار در جریان تعقیب شماری از معترضان، مقررات مرزی دو کشور را نقض کرده و برای دستگیری آنهایی که به هند پناه آورده بودند، وارد خاک این کشور شده‌اند.

درخواست از شورای امنیت برای اقدام علیه کودتاگران میانمار

نماینده ویژه سازمان ملل در امور میانمار روز جمعه از شورای امنیت این سازمان خواست تا علیه رژیم کودتاگر اقدام کند.

کریستین شارنر بورگنر، نماینده ویژه سازمان ملل در امور میانمار روز جمعه در جریان نشست غیرعلنی ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل گفت: «تا چه اندازه می‌توانیم به ارتش میانمار اجازه دهیم که به اقداماتش ادامه دهد؟ بسیار مهم است که این شورا مصمم و منسجم باشد و به نیروهای امنیتی میانمار هشدار دهد و قاطعانه در کنار مردم باشد و از نتایج روشن انتخابات نوامبر حمایت کند.»

سازمان ملل می‌گوید دست‌کم ۳۸ نفر از بیش از ۵۰ قربانی این اعتراضات، در جریان سرکوب گستردۀ روز چهارشنبه کشته شده‌اند.

ژنرال‌های ارتش میانمار طی یکماه اخیر، استفاده از زور را برای تضعیف بسیج دموکراسی‌خواهی در این کشور، جایی که هزاران نفر روزانه با حضور در خیابان‌ها کودتای نظامی را به چالش کشیده‌اند، بطور گسترده در دستور کار خود قرار داده‌اند.