Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادامه خشونت‌ها در میانمار؛ آمریکا جلو انتقال پول به کودتاچیان را گرفت

Myanmar
Myanmar Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مردم خشمگین میانمار در شهرهای مختلف این کشور در اعتراض به کودتا بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و خواهان کنار رفتن نظامیان از قدرت شدند.

آگهی

اعتراضات خیابانی به کودتای نظامی در میانمار همچنان ادامه دارد و مردم خشمگین در روز جمعه ۵ مارس (۱۵ اسفند) نیز با سر دادن شعارهایی چون «ما نمی‌ترسیم» به خیابان‌های پایتخت آمده و خواهان پایان حکومت کودتایی در این کشور شدند.

این اعتراضات در حالی ادامه دارد که نیروهای امنیتی میانمار در روزهای گذشته و به ویژه چهارشنبه با شلیک مستقیم گلوله به معترضان چندین نفر را کشته و تلاش کرده بودند به تجمعات ضد کودتا پایان دهند.

میچل باشله، مسئول ارشد حقوق بشری سازمان ملل با درخواست از نیروهای امنیتی میانمار برای توقف هرچه سریع‌تر خشونت‌ها، اعلام کرد در تظاهرات روز چهارشنبه تنها در یک روز دست‌کم ۳۸ نفر از معترضان با شلیک گلوله از سوی نیروهای نظامی کشته شده‌اند. خانم باشله همچنین گفت هزا و ۷۰۰ نفر در این تظاهرات دستگیر شده‌اند که ۲۹ خبرنگار هم در میان آنها دیده می‌شود.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که نظامیان میانمار پس از کودتا تلاش کرده‌اند حدود یک میلیارد دلار پول موجود در بانک فدرال رزرو نیویورک را منتقل کنند که مقام‌های دولت آمریکا جلوی این کار را گرفته و دسترسی به اعتبارات دولت میانمار را برای مدت نامحدود مسدود ساخته‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با محکوم کردن خشونت‌ها در میانمار تاکید کرد واشنگتن در پاسخ به افزایش خشونت‌ها از سوی نظامیان میانمار، اقدامات بیشتری را علیه حکومت کودتا در دستور کار قرار می‌دهد.

با این وجود اعتراضات روز جمعه در میانمار با خشونت کمتری از سوی نیروهای امنیتی میانمار همراه بود و مردم با آزادی عمل بیشتری اعتراض و خشم خود را از حکومت نظامیان در این کشور ابراز کردند. گزارش‌های محلی حاکی از آن است نیروهای پلیس تا حد ممکن از درگیر شدن با مردم خودداری کرده‌اند.

فزایش خشونت‌ها در این کشور یک روز پس از آن صورت گرفت که وزرای خارجه همسایگان میانمار از نظامیان خواستند با خویشتن‌داری بیشتری با معترضان برخورد کنند و راه را برای آزادی خانم سوچی فراهم سازند. این در حالی بود که این تلاش‌ها بی نتیجه به پایان رسید.

حزب اتحادیه ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی در انتخابات نوامبر موفق شد با قاطعیت پیروز شود. این نتیجه اما مقبول نظامیان نبود و آنها دولت را به وقوع تقلب گسترده در انتخابات محکوم کردند. بعد از آن که دولت توجهی به ادعاهای نظامیان در خصوص تقلب نکرد، در روز نخست فوریه کودتای نظامی علیه دولت آنگ سان سوجی رخ داد و سران حزب او از جمله خود خانم سوچی دستگیر و روانه زندان شدند.

با گذشت بیش از یک ماه از زمان وقوع کودتا در میانمار همچنان اعتراضات مردمی نسبت به حضور نظامیان در قدرت ادامه دارد و تلاش‌های بین‌المللی برای حل و فصل این مناقشه در این کشور شرق آسیایی بی نتیجه بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زانو زدن یک راهبه در مقابل ماموران در میانمار برای جلوگیری از خونریزی

کودتای میانمار؛ یوتیوب کانال‌هایی را که توسط ارتش اداره می‌شوند حذف کرد

نبرد با جانتا؛ تلاش شورشیان میانمار برای کنترل بر مرز مشترک این کشور و هند