اتحادیه اروپا برای تحریم مقامات اصلی کودتای نظامی در میانمار اعلام آمادگی کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بازداشت معترضان در میانمار پس از کودتای نظامیان
بازداشت معترضان در میانمار پس از کودتای نظامیان   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

وزیران امور خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۲ فوریه (۴ اسفند) پس از نشستی که در بروکسل برگزار شد اعلام کردند آماده‌اند تا تحریم‌هایی را علیه ارتش میانمار که مسئول کودتا در این کشور است، اعمال کنند. آن‌ها همچنین خواستار تنش‌زدایی در این بحران سیاسی شدند.

آن‌ها در بیانیه‌ای تاکید کردند: «شورای وزیران تایید می‌کند که اتحادیه اروپا آماده اتخاذ اقدامات محدود کننده‌ای است که مسئولان اصلی کودتای نظامی و منافع اقتصادی آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.»

در این بیانیه همچنین وزیران خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا خواستار «تنش‌زدایی در بحران فعلی با پایان دادن فوری به وضعیت اضطراری، احیای یک دولت غیر‌نظامی مشروع و آغاز به‌کار پارلمان جدید»، شدند.

حزب «لیگ ملی برای دموکراسی» به رهبری آنگ سان سوچی در انتخابات هشتم نوامبر میانمار پیروز شد ولی با کودتای نظامیان در تاریخ یک فوریه از در اختیار گرفتن دوباره قدرت بازماند. ارتش این حزب را به مهندسی نتایج انتخابات متهم کرده است.

وزیران امور خارجه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا بار دیگر از مقامات نظامی خواستند تا فورا و بدون قید و شرط یو وین مینت، رئیس جمهوری میانمار و آنگ سان سوچی، رهبر حزب حاکم این کشور و همه افرادی را که در ارتباط با کودتا بازداشت شده‌اند، آزاد کنند.

آن‌ها تاکید کرد که نه تنها مقامات باید حداکثر خویشتن‌داری را از خود نشان دهند بلکه همه طرف‌ها باید از خشونت خودداری کنند.

اتحادیه اروپا اضافه کرد که به ارسال کمک‌های بشردوستانه به میانمار ادامه خواهد داد و تلاش می‌کند تا از اقداماتی که می‌تواند روی مردم میانمار تاثیر منفی بگذارد جلوگیری کند.

پس از کودتای نظامی در میانمار شمار زیادی از شهروندان این کشور به خیابان‌ها آمدند و اعتراض کردند. این اعتراض‌ها همچنان ادامه دارد و اعتصاب‌های سراسری نیز به شیوه‌های اعتراضی از امروز اضافه شد. تاکنون سه نفر از معترضان بر اثر شلیک مستقیم پلیس جان باخته‌اند.