سیکو هاشیموتو رئیس کمیته برگزاری المپیک توکیو شد

Eugene Hoshiko
Eugene Hoshiko Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیکو هاشیموتو، ورزشکار پیشین ژاپن در رشتۀ دوچرخه سواری و اسکیت سرعت که سابقه شرکت در چهار المپیک زمستانی و سه المپیک تابستانی را دارد، روز پنج‌شنبه به عنوان رئیس جدید کمیته برگزاری المپیک توکیو انتخاب شد.

آگهی

سیکو هاشیموتو، ورزشکار پیشین ژاپن در رشتۀ دوچرخه سواری و اسکیت سرعت که سابقه شرکت در چهار المپیک زمستانی و سه المپیک تابستانی را دارد، روز پنج‌شنبه به عنوان رئیس جدید کمیته برگزاری المپیک توکیو انتخاب شد.

این اتفاقی بی‌سابقه در تاریخ ژاپن، کشوری که هنوز زنان به ندرت در اتاق‌های هیأت مدیره یا در جایگاه‌های سیاسی دیده می‌شوند، محسوب می‌شود.

خانم هاشیموتو که ۵۶ سال دارد، در جریان نشست هیأت اجرایی المپیک که ۸۰ درصد اعضای آن مرد هستند، برای این مقام انتخاب شد. به این ترتیب او جایگزین یوشیرو موری ۸۳ ساله، رئیس پیشین کمیته برگزاری المپیک توکیو و نخست‌وزیر پیشین این کشور می‌شود که هفته گذشته پس از اظهار نظرهایی جنجالی درباره زنان مجبور به استعفا شد.

سیکو هاشیموتو در جریان نشست هیأت اجرایی المپیک گفت: «من این مسئولیت جدید را پذیرفتم تا به عنوان یک ورزشکار، ادای دین کنم و آنچه تا کنون دریافت کرده‌ام، باز گردانم.»

او پیش از این نیز به عنوان وزیر المپیک در دولت شینزو آبه، نخست‌وزیر پیشین ژاپن فعالیت کرده بود و همزمان نیز از فعالان حوزۀ برابری جنسی و توانمدنسازی زنان محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد سرنوشت رئیس جدید کمیته برگزاری المپیک توکیو از جهات گوناگون با المپیک گره خورده است. او تنها ۵ روز قبل از آغاز بازی‌های المپیک سال ۱۹۶۴ توکیو به دنیا آمد و به همین دلیل «Seiko» به معنای «مشعل المپیک» نام گرفت.

گزارش رسانه‌های توکیو حاکی از آن است که خانم هاشیموتو تمایلی به تصدی این شغل نداشته است و یکی از سه نامزدی بود که از سوی کمیته انتخاب به ریاست فوجیو میتارای، مدیرعامل ۸۵ ساله شرکت کانن در نظر گرفته شده بود.

این کمیته پس از سه روز تشکیل جلسه، درنهایت او را در حالی که تنها ۵ ماه به آغاز این بازی‌ها باقی مانده و همه‌گیری کرونا نیز چالش‌های بسیاری را مقابل برگزار کنندگان این مسابقات قرار داده، انتخاب کردند.

بنا بر نظرسنجی‌ها، حدود ۸۰ درصد ژاپنی‌ها خواستار لغو یا به تعویق افتادن دوبارۀ المپیک هستند. نگرانی از آوردن ده‌ها هزار ورزشکار و تیم اجرایی به ژاپن و هزینه‌های سنگین آن، آنهم در بحبوحه شیوع کرونا، مهمترین دلیل درخواست برای لغو برنامۀ امسال است.

ژاپن در حال حاضر سی و هفتمین کشور جهان با بیشترین شمار ابتلا به کووید۱۹ است. تا کنون بیش از ۴۱۹ هزار نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از ۷ هزار نفر نیز از این بیماری جان باخته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دوستدار المپیک ۴۰ هزار دلار برای بلیط هزینه کرد اما نتوانست افتتاحیه را از نزدیک ببیند

مجموعه ژاپنی «فوتبالیست‌ها» پس از ۴۳ سال به پایان رسید

بحران ازدواج در ژاپن؛ نام همه ژاپنی‌ها ظرف ۵ قرن آینده یکسان می‌شود