رئیس کمیته برگزاری المپیک ژاپن با وجود عذرخواهی از سخنانش علیه زنان استعفا نکرد

رئیس کمیته برگزاری المپیک ژاپن با وجود عذرخواهی از سخنانش علیه زنان استعفا نکرد
Copyright TOSHIFUMI KITAMURA/AFP or licensors
نگارش از یورنیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژاپن با وجود اینکه یکی از کشورهای توسعه یافته و ثروتمند جهان است، در زمینه برابری جنسیتی بسیار عقب‌افتاده به شمار می‌رود.

آگهی

یوشیرو موری، رئیس کمیته برگزاری المپیک توکیو روز پنجشنبه از اظهارات جنسیت‌زده‌اش درباره زنان عذرخواهی کرد اما حاضر به کناره‌گیری از مقام خود نشد.

روزنامه آساهی ژاپن روز گذشته گزارش کرد که آقای موری ۸۳ ساله در جریان یک نشست کمیته برگزاری بازی‌های المپیک با انتقاد از حضور زنان در این کارگروه گفته بود: «جلساتی که با حضور زنان برگزار می‌شود، به دلیل پرحرفی آن‌هازیادی وقت می‌گیرد. زنان در پایان دادن به حرفشان مشکل دارند.» بنا بر همین گزارش نخست وزیر اسبق ژاپن همچنین زنان را به داشتن «روحیه [زیادی] رقابتی» متهم کرده و گفته بود: «وقتی در یک جلسه یکی از زنان دستش را برای صحبت کردن بلند می‌کند، بقیه زنان هم فکر می‌کنند باید حرف بزنند.»

هفت عضو کمیته برگزاری المپیک توکیو زن هستند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

انتشار این سخنان واکنش شدید شهروندان و رسانه‌های ژاپنی را برانگیخت. رئیس کمیته برگزاری المپیک ژاپن گفته است این سخنان را بدون تفکر بر زبان آورده است. وی از همه کسانی که به‌دلیل این بیانات ناراحت شده و رنجیده‌اند، عذرخواهی کرد.

آقای موری در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ نخست وزیر ژاپن بود و از هفت سال گذشته، رئیس کمیته برگزاری المپیک توکیو است؛ رقابت‌هایی که برگزاری آن‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا از سال ۲۰۲۰ به تابستان ۲۰۲۱ موکول شد.

ژاپن با وجود اینکه یکی از کشورهای توسعه یافته و ثروتمند جهان است اما در زمینه برابری جنسیتی بسیار عقب‌افتاده به شمار می‌رود. براساس آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره برابری زن و مرد، ژاپن جایگاه ۱۲۱ در میان ۱۵۳ کشور جهان را دارد. این جایگاه درباره دستیابی زنان به پست های مدیرتی در شرکت‌ها ۱۳۱ است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگردان مراسم افتتاحیه المپیک ژاپن به دلیل «تمسخر هولوکاست» برکنار شد

«صداهای زنانه هوش مصنوعی به نابرابری‌های جنسیتی دامن می‌زند»

مجموعه ژاپنی «فوتبالیست‌ها» پس از ۴۳ سال به پایان رسید