سایه سنگین کرونا بر بازی‌های المپیک؛ ژاپن لغو قریب الوقوع رقابت‌ها را تکذیب کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
توکیو، میزبان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰
توکیو، میزبان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰   -  Copyright  AP Photo

دولت ژاپن گزارش های منتشرشده مبنی بر لغو قریب الوقوع بازی های المپیک به دلیل همه گیری بیماری «کووید ۱۹» را تکذیب کرد.

روزنامه تایمز چاپ لندن روز جمعه به نقل از یک مقام ارشد دولت ژاپن گزارش داده بود که مسئولان این کشور در مذاکرات محرمانه خود به این نتیجه رسیده اند که امکان برگزاری بازی های المپیک توکیو به دلیل همه گیری ویروس کرونا وجود ندارد. در گزارش روزنامه تایمز نام این منبع فاش نشده بود.

کمیته بین المللی المپیک نیز روز جمعه گزارش ها مبنی بر لغو قریب الوقوع بازی های المپیک را «نادرست» خواند. بازی های المپیک ۲۰۲۰ قرار بود تابستان گذشته برگزار شود اما به دنبال همه گیری بیماری «کووید ۱۹» در سطح جهان به تابستان سال ۲۰۲۱ موکول شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه مسئولان برگزاری بازی های المپیک ۲۰۲۰ در دولت ژاپن آمده که یوشیهیده سوگا، نخست وزیر این کشور بر عزم خود برای برگزاری این رقابت ها تاکید کرده است. شخص نخست وزیر نیز روز جمعه در پارلمان ژاپن گفت که برگزاری مسابقات المپیک «نماد غلبه بشریت بر ویروس کرونا» خواهد بود.

AP Photo
توکیو، میزبان بازی‌های المپیک ۲۰۲۰AP Photo

این در حالی است که در گزارش روز جمعه روزنامه تایمز آمده بود که دولت ژاپن از هم اکنون به دنبال کسب میزبانی بازی های المپیک ۲۰۳۲ است. رقابت های المپیک ۲۰۲۴ و ۲۰۲۸ قرار است به ترتیب به میزبانی شهرهای پاریس و لس آنجلس برگزار شود.

نتیجه نظرسنجی ها در ژاپن نشان می دهد که اکثریت مردم این کشور خواستار تعویق بازی های المپیک یا لغو کامل این دوره از رقابت ها هستند.

بازی های المپیک ۲۰۲۰ طبق برنامه فعلی قرار است با یک سال تاخیر بین روزهای ۲۳ ژوئیه و هشتم اوت (اول تا ۱۷ مرداد سال ۱۴۰۰) در توکیو برگزار شود.