قطر نامزدی خود را برای میزبانی از بازی‌های المپیک ۲۰۳۲ اعلام کرد

کمیته بین‌المللی المپیک
کمیته بین‌المللی المپیک Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس تغییراتی که سال ۲۰۱۴ در مقررات کمیته بین المللی المپیک ایجاد شد، کشورهای علاقمند به میزبانی از بازی‌های المپیک باید تمایل خود را در قالب نامه‌ای به کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کنند تا به فرایند «گفتگو و تعامل مداوم» برای ارزیابی و سنجش اعتبار درخواست میزبانی بپیوندند.

آگهی

قطر روز دوشنبه اعلام کرد که رسما تمایل برای میزبانی از بازی‌های المپیک تابستانی سال ۲۰۳۲ را به اطلاع کمیته بین المللی المپیک رسانده است.

نامزدی قطر برای میزبانی از بازی‌های المپیک در حالی اعلام شده که با رسانه‌ای شدن این خبر برخی سوال‌ها در خصوص امکان برگزاری بازی‌ها در گرمای شدید تابستانی و نیز احتمال حضور تعداد اندک تماشاگر از سوی کارشناسان مطرح شده است.

هند،‌ ایالت «کوئینزلند» در استرالیا و شانگ‌های پیش‌تر برای میزبانی بازی‌های المپیک ۲۰۳۲ اعلام نامزدی کرده بودند. این در حالیست که خبرهایی نیز پیش از این در خصوص آمادگی سئول و پیونگ‌یانگ برای میزبانی مشترک از این بازی‌ها منتشر شد بود که با توجه به روابط پر تنش دو کره امکان عملی شدن آن بسیار نامحتمل به نظر می‌رسد.

بر اساس تغییراتی که سال ۲۰۱۴ در مقررات کمیته بین المللی المپیک ایجاد شد، کشورهای علاقمند به میزبانی از بازی‌های المپیک باید تمایل خود را در قالب نامه‌ای به کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کنند تا به فرایند «گفتگو و تعامل مداوم» برای ارزیابی و سنجش اعتبار درخواست میزبانی بپیوندند؛ کاری که کمیته ملی المپیک قطر نیز از انجام آن خبر داده است.

رئیس کمیته ملی المپیک قطر در این خصوص گفته است: «ارسال نامه به منزله آغاز تعاملی معنی دار با کمیسیون آینده سازمان دهنده بازی‌های المپیک برای کشف بیشتر علاقه ما و نیز مشخص شدن چگونگی نقش حمایتی بازی‌های المپیک از اهداف بلند مدت توسعه در قطر است.»

قطر پیش‌تر موفق نشده بود که نامزدی خود را برای میزبانی بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ به ثبت برساند زیرا بدون اعلام آمادگی قبلی در ماه اکتبر پیشنهاد خود را مطرح کرده بود.

بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ قرار بود در توکیو برگزار شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا به سال آینده موکول شد. هوای گرم تابستان ژاپن سبب شده بود تا برگزارکنندگان این بازی‌ها امکان برگزاری مسابقات در ساعات ابتدایی صبح را که هوا خنک تر است مطرح کنند.

بازی‌های المپیک تابستانی سال ۲۰۲۴ و ۲۰۲۸ قرار است به ترتیب در شهرهای پاریس و لس‌آنجلس برگزار شود.

قطر که میزبانی رقابت‌های جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۲۲ را برعهده دارد برای جلوگیری از تاثیر شدت گرما بر این مسابقات قرار است رقابت‌ها را برای نخستین بار در ماه دسامبر برگزار کند.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورزشگاه میزبان فینال جام باشگاه های جهان در قطر افتتاح شد

قطر از کشف گاز بیشتر در پارس‌ جنوبی خبر داد؛ «پروژه افزایش ۱۶میلیون تنی برداشت را فورا کلید می‌زنیم»

حفظ هویت قطر از طریق میراث معماری آن