Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کارگردان مراسم افتتاحیه المپیک ژاپن به دلیل «تمسخر هولوکاست» برکنار شد

کنتارو کوبایاشی کارگردان مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو
کنتارو کوبایاشی کارگردان مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برگزارکنندکان مراسم المپیک توکیو در فاصله یک روز مانده به آغاز برگزاری این رقابت‌ها، کارگردان مراسم افتتاحیه را به دلیل «تمسخر هولوکاست» اخراج کرده‌اند.

آگهی

برگزارکنندکان مراسم المپیک توکیو در فاصله یک روز مانده به آغاز برگزاری این رقابت‌ها، کارگردان مراسم افتتاحیه را به دلیل «تمسخر هولوکاست» اخراج کرده‌اند.

کمیته برگزاری مسابقات توکیو ۲۰۲۰ گفته است که «کنتارو کوبایاشی»، کارگردان مراسم افتتاحیه، به دلیل این برکنار شده است که در بخشی از یک تئاتر کمدی خود در سال ۱۹۹۸ با هولوکاست شوخی کرده بود. آقای کوبایاشی متهم شده که در این نمایش عبارت «بیا هولوکاست‌بازی کنیم» را استفاده کرده است.

رئیس کمیته برگزاری رقابت‌ها ضمن اظهار عذرخواهی از مردم ژاپن و سایر کشورها گفت: «آقای کوبایاشی در اجرای خودش عبارتی را استفاده کرده که یک فاجعه تاریخی را به سخره می‌گیرد.»

در جریان نسل‌کشی یهودیان موسوم به «هولوکاست» در جنگ جهانی دوم توسط حکومت آلمان نازی، حدود ۶ میلیون یهودی قتل‌عام شدند. پیشتر مرکز سیمون ویزنتال، یک سازمان بین‌المللی فعال در زمینه حقوق بشر یهودیان، بیانیه‌ای در محکومیت رفتار گذشته آقای کوبایاشی منتشر کرده بود.

خاخام آبراهام کوپر، رئیس بخش اقدامات اجتماعی جهانی این مرکز، گفت: «هر گونه ارتباط این شخص با بازی‌های المپیک توکیو توهین به یادمان شش میلیون یهودی است و بازی‌های پاراالمپیک را بی‌رحمانه به سخره می‌گیرد.»

مورد آقای کوبایاشی جدیدترین مورد از سلسله رسوایی‌ها در میان دست‌اندرکاران برگزاری بازی‌های المپیک است که موجب خشم عمومی در ژاپن و خارج این کشور شده است.

چند روز پیش یک آهنگساز مشهور که قرار بود یکی از ساخته‌هایش در مراسم افتتاحیه پخش شود، به دلیل اینکه گزارش شد در کودکی هم‌کلاسی معلولش را مورد آزار و اذیت و تمسخر قرار می‌داده و در خاطره‌گویی‌ها «با افتخار» جریان را تعریف می‌کرده است، از این مراسم کنار گذاشته شد.

پیش از این یوشیرو موری، رئیس سابق کمیته برگزاری المپیک توکیو، نیز به دلیل اظهارات جنسیت‌زده استعفا داده بود. هیروشی ساساکی رئیس کمیته نوآوری المپیک نیز به دلیل اظهارات تحقیرآمیز درباره یک زن فعال در دنیای سرگرمی در ژاپن از سمت خود کنار رفته بود.

مسابقات المپیک توکیو قرار بود در سال ۲۰۲۰ برگزار شود ولی به دلیل همه‌گیری کرونا یک سال به تعویق افتاد. رسانه‌های ژاپن می‌گویند به دلیل همه‌گیری کرونا، مراسم افتتاحیه المپیک با حضور کمتر از ۹۵۰ تماشاگر برگزار خواهد شد و تنها حدود ۱۵ تن از رهبران کشورهای جهان در آن حضور می‌یابند.

بازی‌های امسال المپیک به شدت تحت تاثیر بیماری کووید-۱۹ قرار دارد. در حالی که تنها حدود یک سوم ژاپنی‌ها حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند، انتظار نمی‌رود استقبال گسترده‌ای از این مراسم انجام گیرد.

در یک نظرسنجی اخیر در روزنامه آساهی ژاپن ۶۸ درصد از پاسخ دهندگان در مورد توانایی سازمان‌دهندگان المپیک در کنترل شیوع کرونا اظهار تردید کرده‌اند و ۵۵ درصد گفتند که با برگزاری بازی‌ها مخالف هستند.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطعنامه سازمان ملل درباره هلوکاست؛ چرا جهان به تحقیق درباره نسل‌کشی یهودیان حساس است؟

کیمیا علیزاده، عضو تیم پناهندگان به مقام چهارم در المپیک توکیو رسید

رئیس کمیته برگزاری المپیک ژاپن با وجود عذرخواهی از سخنانش علیه زنان استعفا نکرد