مدیر کمیته المپیک ژاپن به دلیل «اظهارات ضد زن» استعفا داد

Yoshiro Mori
Yoshiro Mori Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس کمیته برگزارکننده بازی‌های المپیک توکیو بعد از ادامه فشارها در خصوص اظهارات جنسیت زده‌اش درباره زنان از سمت خود کناره‌گیری کرد.

آگهی

یوشیرو موری، رئيس کمیته برگزاری بازی‌های المپیک توکیو از سمت خود کناره‌گیری کرد.

آقای موری متهم شده اظهاراتی ضد زن داشته و به همین دلیل شدیدا تحت فشار قرار گرفته تا از سمت خود استعفا دهد. او هرچند پیشتر گفته بود تسلیم نمی‌شود و در جایگاه خود باقی می‌ماند اما اکنون از سمت خود کناره گیری کرد. 

این مدیر ژاپنی گفته بود: «زنان در جلسات زیاد حرف می‌زنند. آنها برای تمام کردن حرفشان مشکل دارند. وقتی یکی از زن‌ها دستش را برای صحبت کردن بلند می‌کند بقیه زن‌ها هم فکر می‌کنند حتما باید حرف بزنند و حتی در حرف زدن هم با یکدیگر رقابت می‌کنند.»

یوشیرو موری که پیشتر نخست وزیر ژاپن بوده بعد از بیان این اظهارات و تحت فشار رسانه‌ها ناگزیر به عذرخواهی شد.

آقای موردی ۸۳ ساله در پاسخ به انتقادات گفت: «قصد خاصی از بیان این جملات نداشتم و بدون فکر کردن آنها را مطرح کردم. من از همه کسانی که بابت این جملات ناراحت شده‌اند عذرخواهی می‌کنم.»

شبکه فوجی نیوز ژاپن گزارش داده بعد از ادامه فشارها و انتقادات، آقای موری که از سال ۲۰۱۴ مسئولیت کمیته برگزاری بازی‌های المپیک توکیو را بر عهده دارد از سمت خود استعفا می‌دهد. قرار است این استعفا روز جمعه ۱۲ فوریه طرح شود.

موری روز پنجشنبه به شبکه تلویزیونی نیپون گفت: «در جلسه روز جمعه درباره این وضعیت بیشتر توضیح می‌دهم. من باید برای این موضوع مجددا عذرخواهی کنم. نمی‌توانم اجازه دهم این مشکل همچنان ادامه یابد.»

کمیته المپیک ژاپن ۲۴ عضو دارد که ۵ نفر از آنها زن هستند. بعد از آنکه قرار شد سهم زنان اعضای این کمیته به ۴۰ درصد افزایش یابد، آقای موری گفته بود: «باید مطمئن شویم که مدت زمان محدودی برای صحبت کردن زن‌ها در نظر بگیریم چرا که آنها در پایان دادن به حرف‌هایشان مشکل دارند.»

خبرگزاری کیودو ژاپن می‌گوید احتمالا سابورو کاپابوچی که در حال حاضر شهردار دهکده المپیک توکیو است به عنوان جانشین آقای موری معرفی خواهد شد. آقای کاپابوچی پیشتر رئيس فدراسیون فوتبال ژاپن بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سخنان نمایندگان پارلمان ژاپن علیه دگرباشان جنسی در آستانه المپیک جنجال آفرید

ژاپن: امکان ندارد المپیک توکیو دوباره به تاخیر بیفتد

نورا نراقی به یورونیوز: استقبال دختران ایرانی از موتورسواری با وجود سخت‌گیری‌ها تحسین‌برانگیز است