سخنان نمایندگان پارلمان ژاپن علیه دگرباشان جنسی در آستانه المپیک جنجال آفرید

جنجال دگرباش‌ستیزی در مجلس ژاپن در آستانه المپیک
جنجال دگرباش‌ستیزی در مجلس ژاپن در آستانه المپیک   -  Copyright  AP Photo
نگارش از مسعود سالاری

نماینده حزب لیبرال دموکرات: «برخی افراد عقیده دارند كه بدن مردانه دارند، اما زن هستند و بنابراین باید به آنها اجازه داده شود كه از توالت زنان استفاده كنند. یا در ورزش‌های زنان شركت می‌كنند و مدال می‌گیرند. اینها موارد مسخره‌ای است که اتفاق می‌افتد.»

اظهارات گروهی از نمایندگان مجلس ژاپن علیه دگرباشان در جریان بحث درباره لایحه ضد تبعیض در این کشور جنجال بر پا کرد.

کنشگران حقوق دگرباشان در ژاپن می‌گویند این اظهارات نمایندگان در آستانه برگزاری بازی‌های المپیک در کشور با روح المپیک در تناقض است.

این دوره از بازی‌های المپیک که قرار بود در سال ۲۰۲۰ در ژاپن برگزار شود، به دلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد و اکنون قرار است در تابستان امسال در این کشور برگزار شود. بازی‌های المپیک از ۲۳ ژوئیه تا ۸ اوت (یکم تا ۱۷ مرداد) و پارالمپیک از ۲۴ اوت تا ۵ سپتامبر (۲ تا ۱۴ شهریور) برگزار خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به نوشته روزنامه آساهی شیمبون، یکی از نمایندگان از حزب محافظه‌کار لیبرال دموکرات به نام کازوئو یانا روز پنجشنبه ۲۰ مه (۳۰ اردیبهشت) در جریان نشست غیرعلنی مجلس گفته است که ترویج روابط همجنسگرایی «مانع از تکثیر و حفظ نوع بشر» می‌شود، امری که به گفته او «باید به طور طبیعی اتفاق بیفتد».

خبرگزاری جی‌جی‌پرس ژاپن نیز گزارش داد که در همان جلسه، یکی دیگر از اعضای همان حزب به نام اریکو یاماتانی نیز از ورزشکاران تراجنسی انتقاد کرده است. وی گفت: «برخی افراد عقیده دارند كه بدن مردانه دارند، اما زن هستند و بنابراین باید به آنها اجازه داده شود كه از توالت زنان استفاده كنند. یا در ورزش‌های زنان شركت می‌كنند و مدال می‌گیرند. اینها موارد مسخره‌ای است که اتفاق می‌افتد.»

به گزارش برخی دیگر از رسانه‌های ژاپنی، یک نماینده دیگر نیز در آن نشست پارلمانی گفته است که دگرباشی جنسی «از نظر اخلاقی» پذیرفتنی نیست.

اظهارات «تبعیض‌آمیز»

یک انجمن مدافع حقوق دگرباشان جنسی در ژاپن به نام «پراید هاوس» که با برگزارکنندگان بازی‌های المپیک در توکیو در پیوند است و نیز یک سازمان آمریکایی به نام «اتحاد ورزشکاران» که از حقوق ورزشکاران همجنسگرا دفاع می‌کند با انتشار بیانیه‌ای مشترک از اظهارات ضد همجنس‌گرایانه نمایندگان ژاپنی ابراز انزجار کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آنها در بیانیه خود نوشتند: «این سخنان، اگر خبر مربوط به آن درست باشد، روح بازی‌های المپیک و پارالمپیک را که ژاپن امیدوار است میزبان آن باشد، نقض می‌کند.»

رئیس انجمن پراید هاوس نیز با انتقاد از نمایندگان مجلس ژاپن گفت: «واقعاً ورزشکاران در کشوری که نمایندگان حزب حاکم آن چنین اظهارات تبعیض‌آمیزی می‌کنند، چگونه باید احساس امنیت کنند؟»

در یکی از بندهای اصلی منشور المپیک تصریح شده است که «هر فردی باید بدون هیچ‌گونه تبعیضی، امکان ورزش کردن داشته باشد».

مطالب مرتبط