کوزوو در آستانه انتخابات سراسری؛ آیا زلزله سیاسی در راه است؟

آلبین کورتی، رهبر حزب «تعیین سرنوشت» کوزوو
آلبین کورتی، رهبر حزب «تعیین سرنوشت» کوزوو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اهمیت این انتخابات پارلمانی در آن است که احتمالا کار غرب را برای حل اختلافات ارضی این کشور با صربستان پیچیده‌تر خواهد کرد.

آگهی

در آستانه انتخابات سراسری در کوزوو که قرار است در روز یکشنبه ۱۴ فوریه (۲۶ بهمن) برگزار شود، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که حزب اصلی مخالف دولت در این رقابت پیروز خواهد شد.

کوزوو ۱۳ سال است که استقلال خود را از صربستان اعلام کرده است و اهمیت این انتخابات پارلمانی در آن است که احتمالا کار غرب را برای حل اختلافات ارضی این کشور با صربستان پیچیده‌تر خواهد کرد. استقلال کوزوو در سال ۲۰۰۸، یعنی ۹ سال پس از آن به دست آمد که ناتو با بمباران صربستان، به سرکوب جدایی‌طلبان به دست دولت اسلوبودان میلوسویچ پایان داد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

محبوبیت روزافزون حزب چپگرای «تعیین سرنوشت» به رهبری نخست وزیر، آلبین کورتی تا کنون باعث تغییر در موازنه سیاسی در کوزوو شده و ناظران، پیرزی احتمالی این حزب را نشانه زلزله سیاسی در کشور می‌دانند.

بنا بر آخرین نظرسنجی‌ها، این حزب در میان آلبانیایی‌تبارها که ۹۰ درصد جمعیت ۱.۹ میلیون نفری کوزوو را تشکیل می‌دهند، بین ۴۵ تا ۵۵ درصد آرا را به دست خواهد آورد. این آمار تقریباً دو برابر میزان محبوبیت این حزب در سال ۲۰۱۹ است.

با این همه، احتمال این هم وجود دارد که حزب «تعیین سرنوشت» برای پیروزی قطعی و به دست گرفتن اداره امور کشور به ائتلاف با یک گروه دیگر به ویژه «اتحادیه حزب دموکراتیک کوزوو» به رهبری ویوسا عثمانی، رئیس پارلمان و رئیس جمهور موقت ائتلاف کند.

هاشم تاچی، رئیس جمهوری پیشین در ماه نوامبر ۲۰۲۰ از سمت خود استعفا داده و از آن زمان رئیس پارلمان، موقتا ریاست کشور را بر عهده دارد. تاچی و چند تن دیگر از شخصیت‌های نزدیک به او در دیوان بین‌الملی لاهه به جنایت جنگی در جریان جنگ بالکان متهم شده‌اند.

صربستان که در پی تضمین حقوق اقلیت صربی‌تبار کوزووست، استقلال کوزوو را به رسمیت نمی‌شناسد و در این سیاست، از حمایت روسیه برخوردار است. دو کشور یکپارچه پیشین و همسایه امروزی، در سال‌های اخیر بارها با یکدیگر تنش مرزی داشته‌اند. تلاش مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا و آمریکا برای برقراری مصالحه میان دو کشور با هدف عضویت کوزوو در سازمان‌های بین‌المللی به ویزه سازمان ملل، تا کنون نتیجه‌ای در بر نداشته است.

حزب «تعیین سرنوشت» گفته است که هیچ مصالحه‌ای با صربستان ممکن نیست. این حزب تا کنون کارزاری را برای پایان دادن به فساد گسترده طی دو دهه صدارت احزاب با مدیریت جدایی‌طلبان پیشین، تشکیل داده است.

یک سوم از جوانان کوزوو بیکارند و بسیاری از جوانان ساکن خارج از کشور نیز با به راه انداختن کارزاری فیس بوکی، گفته‌اند که روز یکشنبه برای رأی دادن به حزب «تعیین سرنوشت» به کشورشان سفر می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات زودهنگام کوزوو؛ حزب مخالف و چپگرای «جنبش تعیین سرنوشت» پیروز شد

روسیه: توافق کوزوو و صربستان در واشنگتن باید به تایید مسکو برسد

انتخابات هند؛ بزرگترین رای گیری جهان تحت تدابیر امنیتی آغاز شد