Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گزارش سالانه «مدافعان حقوق بشر»؛ خطرناک‌ترین قاره برای کنشگران کدام است؟

تابوت نمادین قربانیان درگیری‌ها در کلمبیا
تابوت نمادین قربانیان درگیری‌ها در کلمبیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا به اعلام «مدافعان حقوق بشر» بیش از سه چهارم موارد قتل حامیان حقوق بشر طی سال گذشته در آمریکای جنوبی روی داد.

آگهی

بررسی ها نشان می دهد که طی سال گذشته میلادی ۳۳۱ مدافع حقوق بشر در سطح جهان که از برابری اجتماعی، جنسیتی، نژادی و محیط زیستی دفاع می کردند جان خود را در این راه از دست دادند.

گروه «مدافعان حقوق بشر»، مستقر در جمهوری ایرلند در گزارش خود که روز پنجشنبه منتشر شد آورده است که تعداد بیشتری از مدافعان حقوق بشر نیز طی سال گذشته مورد ضرب و جرح قرار گرفتند، بازداشت شدند و تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند. در این گزارش آمده است که آمریکای جنوبی «خطرناک ترین» قاره برای مدافعان حقوق بشر طی سال گذشته بود. بنا به اعلام «مدافعان حقوق بشر» بیش از سه چهارم موارد قتل حامیان حقوق بشر طی سال گذشته در آمریکای جنوبی روی داد.

بیش از نیمی از قتل مدافعان حقوق بشر طی سال ۲۰۲۰ در کشور کلمبیا روی داد. گروه های مسلح با وجود توافق صلح سال ۲۰۱۶ در این کشور همچنان کنشگران را به قتل می رسانند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فیلیپین، هندوراس، مکزیک، افغانستان، برزیل و گواتمالا پس از کلمبیا «خطرناک ترین» کشورها برای مدافعان حقوق بشر در سال ۲۰۲۰ بودند.

به گفته «مدافعان حقوق بشر» طی سال گذشته ۲۰ نفر از کنشگران نیز که به مبارزه با فساد مالی مشغول بودند نیز جان خود را از دست دادند. مدافعان حقوق بشر بومی در کشورهای مختلف نیز نزدیک به یک سوم کنشگرانی بوده اند که کشته شدند. از سوی دیگر ۱۳ درصد جان باختگان را زنان مدافع حقوق بشر تشکیل می دهند.

در گزارش سال گذشته گروه «مدافعان حقوق بشر» تعداد کنشگران کشته شده ۳۰۴ نفر ذکر شده بود. به این ترتیب طی سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۷ مدافع حقوق بشر بیشتر از سال ۲۰۱۹ کشته شدند. در گزارش امسال «مدافعان حقوق بشر» همچنین با اشاره به همه گیری بیماری «کووید ۱۹» بر اهمیت نقش مدافعان حقوق بشر در امدادرسانی در دوران پاندمی تاکید شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه آمریکا: به شورای حقوق بشر باز می‌گردیم ولی تمرکز بر اسرائيل باید تغییر کند

دیده‌بان حقوق بشر، ترکیه را به بازداشت و انتقال غیرقانونی شهروندان سوری متهم کرد

دیوان حقوق بشر اروپا رومانی را بر سر ممانعت از «تغییر هویت جنسی» متخلف شناخت