دیده‌بان حقوق بشر، ترکیه را به بازداشت و انتقال غیرقانونی شهروندان سوری متهم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزیر دفاع ترکیه در جمع فرماندهان ارتش در شمال سوریه
وزیر دفاع ترکیه در جمع فرماندهان ارتش در شمال سوریه   -   کپی رایت  AP Photo

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می گوید مدارک و مستنداتی در دست دارد که نشان می دهند ترکیه در همکاری با ارتش ملی سوریه دست کم ۶۳ تبعه سوری را در شمال شرقی این کشور بازداشت و به داخل خاک خود منتقل کرده است. مجازات‌هایی از جمله حبس ابد در انتظار بسیاری از افراد بازداشتی است.

در صورت صحت ادعای سازمان دیده‌بان حقوق بشر ترکیه ماده چهارم کنوانسیون ژنو، به عنوان یک قدرت اشغالگر را نقض کرده است.

مایکل پیج، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر می گوید: « مقامات ترکیه به عنوان یک قدرت اشغالگر در شمال شرقی سوریه، ملزم به اجرای مقررات بین المللی هستند. این در حالی است که ارتش ترکیه دست به بازداشت های خودسرانه و انتقال افراد به خاک خود می زند تا با مشکوک ترین و مبهم ترین اتهامات این افراد به سال ها حبس در ترکیه محکوم شوند.»

گروه موسوم به ارتش ملی سوریه تحت حمایت آنکارا و یکی از مهم ترین گروهای مسلح مخالفان بشار اسد است. مدارک و مستندات دیده‌بان حقوق بشر نشان می دهد که ارتش ملی سوریه از دسامبر سال ۲۰۱۹ بسیاری از شهروندان سوری عرب و کردتبار را در نقاط مختلف سوریه از جمله، راس العین بازداشت و بواسطه کمک نظامیان ترکیه به این کشور منتقل کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر به حدود ۴۷۰۰ صفحه سند رسمی در این باره دست پیدا کرده است. این اسناد شامل سوابق انتقال و بازجویی، کیفرخواست و گزارش های پلیس و پزشکی قانونی است که از طرف وکلا و سازمان های کرد به دست این سازمان رسیده است. دیده‌بان حقوق بشر همچنین با شش نفر از بستگانِ نزدیکِ ۸ تن از بازداشت شدگان و همچنین دو نفر از وکلای متهمان مصاحبه کرده است.

سایر شواهد و گزارش های منتشر شده از گروه های دیگر حقوق بشری نشان می دهد که تعداد واقعی سوری هایی که به طور غیرقانونی به ترکیه منتقل شده اند می تواند نزدیک به ۲۰۰ نفر باشد. سازمان دیده‌بان حقوق بشر می گوید آنکارا هیچگاه در طول دو سال اخیر انتقال زندانیان سوری به ترکیه را متوقف نکرده است.