Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

دیوان حقوق بشر اروپا رومانی را بر سر ممانعت از «تغییر هویت جنسی» متخلف شناخت

دیوان حقوق بشر اروپا
دیوان حقوق بشر اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دستگاه قضایی رومانی به دو شهروند ۴۴ و ۳۸ ساله این کشور که جنسیت آنها در شناسنامه «مونث» ذکر شده اعلام کرده بود که بدون ارائه مدرکی دال بر انجام عمل جراحی نمی‌تواند با درخواست «تغییر جنسیت» آنها موافقت کند.

آگهی

دیوان حقوق بشر اروپا روز سه شنبه رومانی را به دلیل به رسمیت نشناختن «تغییر هویت جنسیتی» دو شهروند این کشور متخلف شناخت.

مقامات رومانی «تغییر هویت جنسیتی» این دو نفر را به این دلیل که آنها تحت عمل جراحی قرار نگرفته اند رد کرده بودند. دیوان حقوق بشر اروپا این تصمیم مقامات رومانی را «نقض حریم خصوصی» افراد دانسته است. 

دستگاه قضایی رومانی به دو شهروند ۴۴ و ۳۸ ساله این کشور که جنسیت آنها در شناسنامه «مونث» ذکر شده اعلام کرده بود که بدون ارائه مدرکی دال بر انجام عمل جراحی نمی تواند با درخواست «تغییر جنسیت» آنها موافقت کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در حکم دیوان حقوق بشر اروپا آمده است: «مراجع قضایی ملی [رومانی] درخواست کنندگان را در برابر معمایی حل نشدنی قرار دادند: یا آنها باید برخلاف میل خود به عمل جراحی تن دهند و به این ترتیب از حق خود برای احترام به جسم شان صرف نظر کنند و یا به رسمیت شناخته شدن هویت جنسیتی خود را که مشمول حق احترام به حریم خصوصی می شود نادیده بگیرند. »

دیوان حقوق بشر اروپا، مستقر در استراسبورگ در ادامه افزوده که دستگاه قضایی رومانی با تصمیمات خود باعث «آسیب پذیری، تحقیر و اضطراب» این دو شهروند شده است. این نهاد به این ترتیب به اتفاق آراء رومانی را به دلیل نقض توجیه نشده حریم خصوصی افراد که در ماده هشتم کنوانسیون حقوق بشر اروپا تضمین شده است متخلف شناخت. 

بنا به تصمیم دیوان حقوق بشر اروپا رومانی باید به هر کدام از این دو شهروند خود ۷۵۰۰ یورو «غرامت بابت آسیب روانی» پرداخت کند. رومانی همچنین به یکی از این دو نفر که در نهایت تحت عمل جراحی قرار گرفت باید ۱۱۵۳ یورو «غرامت بابت آسیب جسمی» بپردازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان حقوق بشر اروپا سوئیس را به‌علت تبعیض میان زنان بیوه و شوهران زنان متوفی محکوم کرد

گزارش سالانه «مدافعان حقوق بشر»؛ خطرناک‌ترین قاره برای کنشگران کدام است؟

راستگرایان رومانی برای انتخابات پارلمان اروپا جبهه متحد تشکیل دادند