دیوان حقوق بشر اروپا رومانی را بر سر ممانعت از «تغییر هویت جنسی» متخلف شناخت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دیوان حقوق بشر اروپا
دیوان حقوق بشر اروپا   -  Copyright  AP Photo

دیوان حقوق بشر اروپا روز سه شنبه رومانی را به دلیل به رسمیت نشناختن «تغییر هویت جنسیتی» دو شهروند این کشور متخلف شناخت.

مقامات رومانی «تغییر هویت جنسیتی» این دو نفر را به این دلیل که آنها تحت عمل جراحی قرار نگرفته اند رد کرده بودند. دیوان حقوق بشر اروپا این تصمیم مقامات رومانی را «نقض حریم خصوصی» افراد دانسته است. 

دستگاه قضایی رومانی به دو شهروند ۴۴ و ۳۸ ساله این کشور که جنسیت آنها در شناسنامه «مونث» ذکر شده اعلام کرده بود که بدون ارائه مدرکی دال بر انجام عمل جراحی نمی تواند با درخواست «تغییر جنسیت» آنها موافقت کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در حکم دیوان حقوق بشر اروپا آمده است: «مراجع قضایی ملی [رومانی] درخواست کنندگان را در برابر معمایی حل نشدنی قرار دادند: یا آنها باید برخلاف میل خود به عمل جراحی تن دهند و به این ترتیب از حق خود برای احترام به جسم شان صرف نظر کنند و یا به رسمیت شناخته شدن هویت جنسیتی خود را که مشمول حق احترام به حریم خصوصی می شود نادیده بگیرند. »

دیوان حقوق بشر اروپا، مستقر در استراسبورگ در ادامه افزوده که دستگاه قضایی رومانی با تصمیمات خود باعث «آسیب پذیری، تحقیر و اضطراب» این دو شهروند شده است. این نهاد به این ترتیب به اتفاق آراء رومانی را به دلیل نقض توجیه نشده حریم خصوصی افراد که در ماده هشتم کنوانسیون حقوق بشر اروپا تضمین شده است متخلف شناخت. 

بنا به تصمیم دیوان حقوق بشر اروپا رومانی باید به هر کدام از این دو شهروند خود ۷۵۰۰ یورو «غرامت بابت آسیب روانی» پرداخت کند. رومانی همچنین به یکی از این دو نفر که در نهایت تحت عمل جراحی قرار گرفت باید ۱۱۵۳ یورو «غرامت بابت آسیب جسمی» بپردازد.