وزیر خارجه آمریکا: به شورای حقوق بشر باز می‌گردیم ولی تمرکز بر اسرائيل باید تغییر کند

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید هرچند که این کشور به شورای حقوق بشر سازمان ملل بازخواهد گشت اما این شورا به اصلاحاتی همچون تغییر «تمرکز غیرمتناسب بر اسرائيل» نیاز دارد.

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور بار دیگر به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد باز می‌گردد.

آقای بلینکن روز دوشنبه ۸ فوریه، در بیانیه‌ای با اعلام این مطلب که شورای حقوق بشر سازمان ملل نیاز به اصلاح دارد افزود: «شورای حقوق بشر دارای نقایصی است اما با کنار رفتن از آن این مشکل برطرف نمی‌شود. از طریق رهبری اصولی و قدرتمند ایالات متحده است که این شورا می‌تواند عملکرد خود را بهبود دهد و به پتانسیل بالقوه خود دست یابد.»

این اظهارات وزیر خارجه ایالات متحده در حالی مطرح می‌شود که این کشور در سال ۲۰۱۸ با متهم کردن این شورا به عملکرد ضعیف و وارد کردن «فشار بیش از حد به اسرائیل» از این نهاد زیر نظر سازمان ملل متحد خارج شده بود.

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری پیشین آمریکا همچنین عدم تمایل این شورا برای اعمال اصلاحات ساختاری مد نظر ایالات متحده را از دیگر دلایلی دانسته بود که منجر به خروج واشنگتن از این شورا شده بود.

هرچند بلینکن وعده داده است که این کشور به شورای حقوق بشر سازمان ملل بازخواهد گشت اما در عین حال گفت که واشنگتن «نمی‌تواند به سرعت بازگردد و باید ابتدا به عنوان عضو ناظر مدتی در شورا حضور داشته باشد و تا زمان برگزاری انتخابات پایان سال منتظر بماند.»

آقای بلینکن البته با تکرار اظهارات مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا اظهار داشت: «تمرکز غیر متناسب بر اسرائيل یکی از بخش‌های این شورا است که نیاز به اصلاح دارد.» وزیر خارجه ایالات متحده همچنین در بخش دیگری از بیانیه خود اعلام کرد که از نظر واشنگتن بهترین راه برای بهبود عملکرد این شورا، «تعامل میان اعضا به شیوه‌ای اصولی است.»

هرچند ایالات متحده از شورای حقوق بشر خارج شده بود، اما کشورهای عضو در ماه ژوئن سال گذشته در جلسه‌ای به ماجرای قتل جورج فلوید پرداختند و بدون حضور آمریکا ماجرای کشته شدن این شهروند سیاه‌پوست از سوی نیروهای پلیس آمریکا را مورد بررسی قرار دادند. ایالات متحده هرچند در آن جلسه شرکت نداشت اما گزارش‌هایی منتشر شد که بر طبق آن دولت ترامپ به کشورهای عضو فشار آورده تا در بیانیه پایانی نشست اشاره‌ای به آمریکا نشود.

جلسه بعدی شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار است از ۲۲ فوریه آغاز و تا ۲۳ مارس نیز ادامه داشته باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش سالانه «مدافعان حقوق بشر»؛ خطرناک‌ترین قاره برای کنشگران کدام است؟

شورای حقوق بشر سازمان ملل بار دیگر از وضعیت حقوق بشر در عربستان انتقاد کرد

همه چیز درباره بسته کمک‌های ۹۵ میلیارد دلاری سنای آمریکا؛ سهم اسرائيل و اوکراین چقدر خواهد بود؟