Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شورای حقوق بشر سازمان ملل بار دیگر از وضعیت حقوق بشر در عربستان انتقاد کرد

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این بیانیه همچنین کشورهای امضا کننده خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی در عربستان شده و از اینکه مقام‌های این کشور از قوانین «ضد تروریسم» برای برخورد با مخالفانی که به شکل مسالمت آمیز از حق خود استفاده می‌کنند ابراز نگرانی کرده اند.

آگهی

بیست و نه کشور روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای نسبت به شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه و ناپدیدشدن‌های قهری منتقدان حکومت در عربستان سعودی ابراز نگرانی کردند.

این سومین بیانیه مشترک کشورهای عضو سازمان ملل درخصوص وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی است که در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد منتشر می‌شود.

در این بیانیه همچون دو بیانیه قبلی از بازداشت و تهدید فعالان جامعه مدنی، مدافعان حقوق بشر، خبرنگاران و منتقدان سیاسی انتقاد شده است.

با این حال ۲۹ کشور امضا کننده این بیانیه از پیشرفتی که در زمینه محدود کردن مجازات «شلاق» و «اعدام کودکان» در عربستان سعودی در حال رخ دادن است، استقبال کرده‌اند.

کشورهای امضا کننده بیانیه اگر چه ابتدا به برخی پیشرفت‌ها در رعایت حقوق زنان در عربستان اشاره کرده اما در ادامه نتوانسته اند نگرانی خودشان را از وجود تبعیض‌ها علیه زنان و دختران در این کشور بیان نکنند.

سفیر دانمارک که متن بیانیه ۲۹ کشور را قرائت می‌کرد به پنج زن مدافع حقوق بشر که در زندان هستند اشاره کرد.

در این بیانیه همچنین کشورهای امضا کننده خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی در عربستان شده و از اینکه مقام‌های این کشور از قوانین «ضد تروریسم» برای برخورد با مخالفانی که به شکل مسالمت آمیز از حق خود استفاده می‌کنند ابراز نگرانی کرده اند.

در این بیانیه همچون دومین بیانیه‌ای که سال گذشته در خصوص وضعیت حقوق بشر در عربستان منتشر شد، به پرونده قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی پرداخته شده است.

دومین بیانیه مشترک ۲۴ کشور عمدتا اروپایی در خصوص وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی سال گذشته منتشر شده بود.

دادگاهی در عربستان در ابتدای ماه سپتامبر رأی نهایی متهمان پرونده قتل جمال خاشقچی را اعلام کرد که ۸ نفر از متهمان این پرونده به زندان محکوم شده بودند. البته نام این متهمان افشا نشده است.

مدافعان حقوق بشر به این دادگاه به دیده تردید نگریسته و آن را در حد شوخی ارزیابی کرده‌اند. از همین رو کشورهای امضا کننده این بیانیه بار دیگر مجازات همه عاملان قتل این روزنامه‌نگار را خواستار شده‌اند.

این بیانیه در حالی منتشر شده است که ریاض در تلاش است تا یکی از ۴۷ کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل را از آن خود کند اما سفیر دانمارک گفت انتظار این است که اعضای شورای حقوق بشر در ارتقای حقوق بشر نمونه باشند و نه ناقض مکرر آن.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه آمریکا: به شورای حقوق بشر باز می‌گردیم ولی تمرکز بر اسرائيل باید تغییر کند

۴۷ کشور نقض آزادی‌ها در ایران را محکوم کردند

محمد رسول‌اف در آستانه شروع جشنواره کن «مخفیانه» از ایران خارج شد