ابراز نگرانی بیست و چهار کشور جهان دربارۀ وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی

ابراز نگرانی بیست و چهار کشور جهان دربارۀ وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این دومین بیانیه مشترک این کشورها در طول شش ماه گذشته درباره وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی است که در شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد در ژنو صادر شد.

آگهی

بیست و چهار کشور عمدتا اروپایی روز دوشنبه ۲۳ سپتامبر (اول مهر) در بیانیه‌ای نسبت به اخبار شکنجه و حبس‌های غیرقانونی و دادرسی ناعادلانۀ منتقدان از جمله زنان کنشگر و خبرنگاران در عربستان سعودی ابراز نگرانی کردند.

این دومین بیانیۀ مشترک این کشورها در طول شش ماه گذشته درباره وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی است که در شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد در ژنو صادر می‌شود.

در این بیانیه از مقامات سعودی خواسته شد تا «حقایق را درباره قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی آشکار کرده و خاطیان را به مجازات برسانند.»

پیش از این در ماه مارس بیش از ۳۰ کشور از جمله تمامی اعضای اتحادیه اروپا همچنین کانادا و استرالیا در اولین بیانیۀ انتقادی علیه عربستان سعودی از این کشور خواسته بودند تا فعالان مدنیِ در بند را آزاد کند.

عربستان سعودی تاکنون به این بیانیه انتقادی واکنشی نشان نداده است. این کشور یکی از ۴۷ عضو شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد است.

صندلی این کشور در هنگام قرائت این بیانیه خالی بود. به گفته مقامات سعودی، سفیر عربستان یک ساعت پیش از قرائت بیانیه برای شرکت در مراسم روز ملی در سفارت این کشور، جلسه را ترک کرده است.

در بیانیه مشترک قرائت شده در صحن شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد، ضمن برشمردن اقدامات مثبت عربستان در زمینه رفع محدودیت‌های زنان این کشور برای سفر، خاطر نشان کرد که هنوز نگرانی‌های عمیقی در زمینه حقوق بشر وجود دارد.

در قسمتی از این بیانیه که توسط سفیر استرالیا خوانده شد، آمده است: «ما عمیقا نگران وضعیت حقوق بشر در عربستان سعودی هستیم. فعالان جامعه مدنی در این کشور هنوز با آزار و اذیت روبرو هستند. ما از دریافت خبرها و گزارشاتی درباره شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه، مفقود شدن‌های اجباری و دادرسی‌های ناعادلانه نگران هستیم.»

عربستان سعودی بارها اتهامات شکنجه، دستگیری و حبس ناعادلانه را رد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محافظ پادشاه عربستان سعودی در جریان یک درگیری به ضرب گلوله کشته شد

عربستان برای نخستین بار روادید گردشگری صادر می‌کند

حضور ۸ مقام ارشد عربستان در داووس ۲۰۲۳؛ بن فرحان: پیام مهمی به ایران ارسال کردیم