Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آغاز دومین دادگاه استیضاح دونالد ترامپ در سنای آمریکا

Senate Television
Senate Television Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه دوم با سخنان چاک شومر، سناتور دموکرات از نیویورک آغاز شد. او گفت که در جریان این دادگاه به «بیشترین اتهاماتی كه در تاریخ آمریكا علیه یك رئیس جمهور مطرح شده» رسیدگی خواهد شد.

آگهی

اولین جلسه از دادگاه استیضاح دوم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده روز سه‌شنبه در سنای آمریکا آغاز شد. دونالد ترامپ در پی حمله هوادارانش به ساختمان کنگره و درگیری‌هایی که منجر به جان باختن ۵ نفر شد، با اتهام «تحریک به شورش» روبرو است.

دادگاه دوم با سخنان چاک شومر، سناتور دموکرات از نیویورک آغاز شد. او گفت که در جریان این دادگاه به «بیشترین اتهاماتی كه در تاریخ آمریكا علیه یك رئیس جمهور مطرح شده» رسیدگی خواهد شد.

دومین دادگاه استیضاح او در حالی برگزار می‌شود که این بار، بر خلاف استیضاح اول که موضوع آن سوء استفاده از قدرت برای انجام تحقیقات علیه پسر جو بایدن در اوکراین بود، شهروندان بیشتری در ایالات متحده از رفتار ترامپ خشمگین و متحیر هستند.

قرار است در جریان این جلسات، فیلم‌هایی از حمله طرفداران ترامپ به کنگره و خشونت‌هایی که از سوی آنها اعمال شده نیز پخش شود. وکلای ترامپ در تلاش برای جلوگیری از پخش این فیلم‌ها، استدلال کرده بودند که نشان دادن دوباره این وقایع «تلاشی برای تجلیل از خشونت» است.

وکلای او همچنین بر این موضوع تاکید دارند که مجلس سنا صلاحیت رسیدگی به این اتهامات را ندارد زیرا دونالد ترامپ دیگر در مقام ریاست جمهوری آمریکا ایفای نقش نمی‌کند. 

علاوه بر این آنها می‌گویند سخنرانی‌ها و پیام‌های توییتری دونالد ترامپ دربارۀ تقلب در انتخابات، به معنای تحریک نیست.

اما دادستان‌هایی که از سوی مجلس نمایندگان به دادگاه استیضاح فرستاده شده‌اند، در پاسخ به این ایرادات اعلام داشتند: «پذیرفتن چنین استدلال‌هایی به این معنی است که کنگره نمی‌تواند رئیس جمهوری را استیضاح کند که پرچم آمریکا را در تلویزیون ملی آتش زده باشد، یا در گردهمایی کوکلاکس‌کلن‌ها سخنرانی کرده باشد، یا در زمان عبور از محلۀ یهودی‌ها نماد نازی‌ها را بر تن داشته باشد. در حالی که هرکدام از این اتفاقات می‌تواند زمینه یک استیضاح را فراهم کند.»

جیمی راسکین نماینده دموکرات ایالت مریلند، سرپرست تیم مدیران استیضاح دوم ترامپ است. تیمی که برای این استیضاح تشکیل شده، کاملا با تیم استیضاح اول ترامپ متفاوت است.

هسته اصلی استدلال‌های دادستان‌ها در استیضاح دوم را، اسناد مربوط به سخنرانی‌ها و پیام‌های توییتری دونالد ترامپ تشکیل می‌دهد. از جمله آنگاه که گفته است: «اعتراض بزرگ ۶ ژانویه در واشنگتن. همه بیایید و طوفانی [یا وحشی] باشید.» یا زمانی که دموکرات‌ها را به تقلب و سرقت انتخابات متهم و اعلام کرده است: «آنها نمی‌توانند وارد کاخ سفید شوند. با آنها می‌جنگیم و جهنمی به راه خواهیم انداخت.»

علاوه بر این دهها تن از حدود ۱۴۰ نفری که تاکنون در رابطه با حمله به کاپیتول بازداشت و متهم شده‌اند، به عنوان بخشی از دفاعیات خود استدلال کرده‌اند که به ساختمان حمله کرده‌اند زیرا رئیس جمهور چنین چیزی گفته است.

انتظار می‌رود دادگاه استیضاح دوم دونالد ترامپ دست‌کم تا یک هفته ادامه داشته باشد و برخلاف دادگاه اول، ترامپ این بار از سوی جمهوریخواهان خشمگینی نیز هدف قرار گرفته که می‌گویند سیاستهای او حتی امنیت شخصی آنها را به خطر انداخته است و به همین دلیل در انتظار فرصتی هستند تا با فاصله گرفتن از ترامپ، به احیای موقعیت سیاسی خود بپردازند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دموکرات‌ها با وکلای ترامپ بر سر پایان روند استیضاح به توافق رسیدند

دولت بایدن به رغم تعلیق ارسال بمب، یک میلیارد دلار سلاح و مهمات به اسرائیل می‌فرستد

شهادت مایکل کوهن در پرونده حق‌السکوت؛ تیم حقوقی ترامپ وکیل سابق را به «انتقام‌جویی» متهم کرد