دموکرات‌ها با وکلای ترامپ بر سر پایان روند استیضاح به توافق رسیدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مجلس سنای آمریکا
مجلس سنای آمریکا   -  Copyright  AP Photo

مدیران استیضاح دونالد ترامپ روز شنبه تنها ساعاتی پس از رای مجلس سنا به احضار شاهدان با وکلای مدافع رئیس جمهوری سابق بر سر پایان سریع رسیدگی به این پرونده به توافق دست یافتند. 

مدیران استیضاح که عضو مجلس نمایندگان هستند از طرف این نهاد نقش دادستانان را در جریان «محاکمه» دونالد ترامپ ایفا می کنند. مجلس سنای آمریکا روز شنبه در تحولی غیرمنتظره به احضار شاهدان در جریان رسیدگی به پرونده استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق این کشور رای داد.

در رای گیری روز شنبه مجلس سنا ۵۵ سناتور به احضار شاهدان رای دادند. پنج عضو جمهوریخواه این نهاد به همراه ۵۰ سناتور دموکرات با احضار شاهدان موافقت کردند. 

تصمیم اکثریت سنای آمریکا برای احضار شاهدان می توانست رای گیری نهایی درباره دومین استیضاح دونالد ترامپ را چند روز به تاخیر بیاندازد. اما با توافق به دست آمده مسیر برای طرح آخرین استدلال های وکلای مدافع دونالد ترامپ و مدیران استیضاح پیش از رای گیری در سنا هموار شد. 

مجلس نمایندگان روز ۱۳ ژانویه (۲۴ دی) به استیضاح دونالد ترامپ، رئيس جمهوری وقت آمریکا به دلیل «تحریک به شورش» رای داد. دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ یک هفته پس از آن به پایان رسید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جلسه روز شنبه مجلس سنای ایالات متحده برای رسیدگی به پرونده استیضاح دونالد ترامپ در حالی تشکیل شده است که این نهاد به ندرت در روزهای آخر هفته (شنبه و یکشنبه) تشکیل جلسه می دهد.

مدیران استیضاح دونالد ترامپ که چند عضو دموکرات مجلس نمایندگان هستند در نظر داشتند تا از جیم هررا، عضو جمهوریخواه مجلس نمایندگان به عنوان شاهد در روند «محاکمه» دونالد ترامپ دعوت کنند. جیم هررا، نماینده حوزه انتخابیه سوم در ایالت واشنگتن پیش از این از گفتگوی خود با کوین مک کارتی، رهبر جمهوریخواه درباره مکالمه وی با دونالد ترامپ در روز حمله به ساختمان کنگره ایالات متحده سخن گفته بود.

خانم هررا یکی از ۱۰ عضو مجلس نمایندگان از حزب جمهوریخواه است که در جریان رای گیری روز ۱۳ ژانویه در این مجلس به طرح استیضاح دونالد ترامپ رای مثبت داد.

رهبر جمهوریخواهان در سنا به تبرئه ترامپ رای خواهد داد

در تحولی دیگر میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس سنا روز شنبه به همکاران خود اعلام کرد که به تبرئه دونالد ترامپ از اتهام «تحریک به شورش» رای خواهد داد. انتظار می رود که رای این سناتور بانفوذ بر روی نظر شماری دیگر از اعضای جمهوریخواه مجلس سنا تاثیر بگذارد.

میچ مک کانل پیش از این به طور ضمنی از احتمال رای مثبت خود به طرح استیضاح دونالد ترامپ سخن گفته بود. او باسابقه ترین سناتور جمهوریخواه در تاریخ مجلس سنای آمریکا محسوب می شود.

دموکرات ها برای متخلف شناخته شدن دونالد ترامپ در جریان محاکمه وی در مجلس سنا به همراهی ۱۷ سناتور جمهورخواه نیاز دارند. به نظر می رسد تنها تعداد انگشت شماری از سناتورهای جمهوریخواه به مجرم شناخته شدن دونالد ترامپ رای مثبت خواهند داد. برای تصویب طرح استیضاح رئيس جمهوری یا رئیس جمهوری سابق در مجلس سنا به رای موافق دو سوم اعضاء نیاز است.