کانادا گروه آمریکایی «پسران مفتخر» را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد

راهپیمایی پسران مفتخر در واشنگتن
راهپیمایی پسران مفتخر در واشنگتن Copyright Luis M. Alvarez/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعضای گروه طرفدار ترامپ «پراود بویز» به مردسالاری، زن‌ستیزی، سفیدپوست‌سالاری، یهودی‌ستیزی، اسلام‌هراسی و دگرباش‌هراسی مشهورند.

آگهی

کانادا گروه آمریکایی راست‌گرای افراطی پسران مفتخر (Proud Boys) را در ردیف گروه‌های تروریستی این کشور رده‌بندی کرد.

وزیر امنیت عمومی کانادا می‌گوید این گروه راست‌گرای افراطی حامی ترامپ، یکی از موثرترین بازیگران حمله ششم ژانویه به ساختمان کنگره ایالات متحده در واشنگتن بود.

وزارت امنیت ایالات متحده آمریکا هفته گذشته سطح هشدار امنیتی را به‌دلیل نگرانی از حملات گروه‌های افراطی داخلی به بالاترین حد افزایش داد. کانادا پیش از این اعلام کرده بود قراردادن پسران مفتخر در فهرست گروه‌های تروریستی را در دستور کار دارد.

اعضای پسران مفتخر به مردسالاری، زن‌ستیزی، سفیدپوست‌سالاری، یهودی‌ستیزی، اسلام‌هراسی و دگرباش‌هراسی مشهورند.

نام پسران مفتخر در سطح جهانی، در جریان مناظره میان دونالد ترامپ و جو بایدن بر سر زبان‌ها افتاد؛ زمانی که ترامپ با وجود اصرارهای رقیب و مجری مناظره برای محکومیت خشونت‌های این گروه از این هوادارانش خواست تا «یک قدم عقب بروند و آماده باشند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

گوین مک‌اینز، شهروند کانادایی، روزنامه‌نگار، خبرنگار و یکی از بنیان‌گذاران وایس از تئوریسین‌های اصلی پسران مفتخر و از سازمان‌دهندگان عمده این گروه راست گرای افراطی به شمار می‌رود. در حالی که پیشتر تصور می‌شد تشکیلات این جریان که در سال ۲۰۱۶ شکل گرفت در کانادا متلاشی شده، مقام‌های امنیتی این کشور می‌گویند که پسران مفتخر هنوز فعالیت‌هایی در کانادا دارد.

کانادا اولین کشوری است که پسران مفتخر را در لیست گروه‌های ترویستی قرار می‌دهد. حساب‌های مرتبط با این سازمان از این پس در کانادا بسته شده و اعضای آن می‌توانند از سوی دستگاه قضایی تحت پیگرد کیفری قرار گیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یکی از رهبران «پسران مفتخر» بابت حمله به کنگره آمریکا به ۱۷ سال زندان محکوم شد

چرا اتمام دوره ترامپ به معنای پایان ترامپیسم نیست؟

یورش به کنگره؛ پسر قاضی نیویورک با قرار وثیقه ۱۰۰ هزار دلاری آزاد شد