Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چرا اتمام دوره ترامپ به معنای پایان ترامپیسم نیست؟

سخنرانی دونالد ترامپ در جمع هوادارانش
سخنرانی دونالد ترامپ در جمع هوادارانش Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود پایان دوره چهار ساله ریاست جمهوری دونالد ترامپ اکنون کمتر کسی از تصمیم جو بایدن، جانشین او برای صدور دستوری اجرایی در راستای افزایش سهم کالاهای آمریکایی در خریدهای دولت فدرال شگفت زده می‌شود. سیاستی که ادامه «ناسیونالیسم اقتصادی» دولت دونالد ترامپ محسوب می‌شود.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا هرچند اکنون قدرت را ترک کرده است اما طی هفته های آینده نیز به دلیل برگزاری جلسات رسیدگی به طرح استیضاحش در مجلس سنا در صدر خبرها خواهد بود.

مجلس نمایندگان ایالات متحده به دنبال یورش هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره در روز ششم ژانویه (۱۷ دی) که پنج کشته برجای گذاشت طرح استیضاح چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا را تصویب کرد. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان قرار است روز دوشنبه این طرح را به مجلس سنا ارجاع دهد.

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات در مجلس سنا اعلام کرده است که جلسات «محاکمه» دونالد ترامپ در این مجلس از روز هشتم فوریه (۲۰ بهمن) آغاز خواهد شد. مخالفان دونالد ترامپ او را به «تحریک به شورش» متهم می کنند. در مقابل طرفداران وی ضمن رد این ادعا تاکید می کنند که رئیس جمهوری پیشین آمریکا مسئول اقدام گروهی از هوادارانش نیست. آنها همچنین از برگزاری جلسات «محاکمه» دونالد ترامپ در مجلس سنا در حالی که او دیگر در قدرت نیست نیز انتقاد می کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری سابق ایالات متحده را شاید بتوان قربانی اصلی حمله هوادارانش به ساختمان کنگره دانست. او که یک روز قبل از این حادثه شاهد شکست دو نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات دور دوم مجلس سنا در ایالت جورجیا بود پس از حوادث واشنگتن در عمل مجبور شد تا شکست خود در برابر جو بایدن را بپذیرد. هرچند او حاضر به پذیرش لفظی شکست، تبریک به جو بایدن و شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید نشد اما از روز ششم ژانویه مجبور شد تا از ادامه اعتراضش به نتیجه انتخابات و بسیج هوادارانش برای تظاهرات صرف نظر کند.

دموکرات ها حالا امیدوار هستند تا شاید بتوانند با کمک ۱۷ سناتور جمهوریخواه برای همیشه به حیات سیاسی دونالد ترامپ، ۷۴ ساله پایان دهند. رئیس جمهوری پیشین آمریکا در صورت رای موافق ۶۷ سناتور به طرح استیضاحش متخلف شناخته خواهد شد. در آن صورت مجلس سنا احتمالا با وجود خروج او از کاخ سفید به محرومیت دائمی دونالد ترامپ از حضور در مشاغل انتخابی رای خواهد داد.

هر چند سرنوشت سیاسی شخص دونالد ترامپ احتمالا تا پایان ماه فوریه (اوایل اسفند) در مجلس سنا رقم خواهد خورد اما از حالا می توان گفت که ترامپیسم و جریانی که دونالد ترامپ طی چهار سال گذشته معرف آن بود ادامه خواهد یافت.

ترامپیسم اقتصادی در دوران پساترامپ

AP Photo
دونالد ترامپAP Photo

یکی از موفقیت های مهم دولت دونالد ترامپ در سه سال اول ریاست جمهوری او در حوزه اقتصادی به دست آمد. چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا با کاهش چشمگیر مالیات ها هم قدرت خرید شهروندان عادی را بالا برد و هم زمینه ایجاد فرصت های شغلی بیشتر را برای شرکت ها فراهم کرد. بازار کار آمریکا سال گذشته تا پیش از آغاز همه گیری کرونا به حدی از شکوفایی رسیده بود که امکان افزایش درآمدها برای استخدام نیروی کار وجود داشت.

دولت دونالد ترامپ همزمان با کاهش مالیات ها حاضر به کاهش مخارج دولت نشد و به این ترتیب کسری بودجه آمریکا افزایش یافت. هدف دولت او کاهش مخارج دولت پس از رسیدن به وضعیت «اشتغال کامل» و افزایش رشد اقتصادی بود. این همان سیاستی است که اکنون بسیاری از دولت ها همزمان با بحران اقتصادی ناشی از همه گیری بیماری «کووید ۱۹» دنبال می کنند.

به این ترتیب به نظر می رسد دوران سیاست ریاضت اقتصادی و مقابله با افزایش کسری بودجه حتی به قیمت رکود اقتصادی به سر آمده است. سیاستی که به طور خاص در جریان بحران مالی سال ۲۰۰۸ و سالهای بعد از آن در اروپا دنبال می شد و مانع از تحرک اقتصادی پس از بحران ۲۰۰۸ شد.

مقامات بسیاری از کشورها از جمله اعضای اتحادیه اروپا اکنون با پیروی از سیاست دوگانه کاهش مالیات و پذیرش کسری بودجه با عدم کاهش مخارج دولت در واقع همان سیاستی را دنبال می کنند که دونالد ترامپ در سه سال اول زمامداری خود به اجرا گذاشت.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا تا پیش از همه گیری ویروس کرونا قصد داشت تا در جریان کارزار انتخاباتی بر موفقیت های اقتصادی دولتش تاکید کند. اما شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» در آمریکا و تبعات اقتصادی آن باعث شد تا آمار بیکاری به شکلی کم سابقه افزایش یابد. به این ترتیب دونالد ترامپ در آستانه انتخابات یکی از مهمترین استدلال های خود در دفاع از انتخاب مجددش را از دست داد.

نفوذ سیاست حمایت‌گرایی اقتصادی به اروپا و دولت بایدن

AP Photo
جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکاAP Photo

حمایت گرایی اقتصادی یکی از میراث های اصلی دولت دونالد ترامپ است. رئیس جمهوری پیشین آمریکا با شعار «نخست آمریکا» در واقع قصد داشت لیبرالیسم اقتصادی در سطح جهانی را به لیبرالیسم در سطح ملی تقلیل دهد. او در ابتدای دوره ریاست جمهوری اش با جنگ تجاری با چین، وضع تعرفه برای واردات برخی کالاها از اتحادیه اروپا یا تهدید به این کار و فشار به شرکت ها برای انتقال مشاغل به داخل آمریکا بسیاری از ناظران را شگفت زده کرد.

اکنون اما با پایان دوره چهار ساله ریاست جمهوری دونالد ترامپ کمتر کسی از تصمیم جو بایدن، جانشین دونالد ترامپ برای صدور دستوری اجرایی در راستای افزایش سهم کالاهای آمریکایی در خریدهای دولت فدرال شگفت زده می شود. سیاستی که ادامه «ناسیونالیسم اقتصادی» دولت دونالد ترامپ محسوب می شود. دولت فدرال آمریکا هر سال ۶۰۰ میلیارد دلار قرارداد خرید با شرکت های مختلف امضاء می کند.

دونالد ترامپ نیز در ماه آوریل سال ۲۰۱۷ دستوری اجرایی در راستای تشویق به خرید محصولات آمریکایی امضاء کرده بود. از سوی دیگر تمام نشانه ها حکایت از این دارد که سیاست واشنگتن در قبال پکن در دوران ریاست جمهوری جو بایدن تغییر نخواهد کرد. سیاستی که از سوی بسیاری از جمله شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین به «جنگ سرد جدید» تشبیه شده است.

آگهی

در اتحادیه اروپا نیز حمایت گرایی اقتصادی به ویژه طی ماههای گذشته و به دنبال شیوع ویروس کرونا بیش از پیش مطرح است. کشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد دارند تا بسیاری از داروهای حیاتی و محصولات مهم پزشکی را از این پس در داخل خاک خود تولید کنند.

یکی از آخرین نمونه های اقبال به سیاست حمایت گرایی اقتصادی در میان کشورهای اروپایی مخالفت دولت فرانسه با پیشنهاد یک شرکت کانادایی برای خرید کمپانی «کرفور» است. برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه گفته است که فروش یکی از مهمترین شرکت های فعال در زمینه توزیع مواد غذایی می تواند «استقلال» فرانسه برای تامین آذوقه شهروندان را زیر سوال ببرد.

ترامپیسم؛ عامل بحران برای دموکراسی یا نشانه‌ای از بحران دموکراتیک؟

AP Photo
یکی از هواداران دونالد ترامپAP Photo

بسیاری از ویژگی های های جنبش هواداران دونالد ترامپ در آمریکا (معروف به «ماگا» MAGA که مخفف شعار «عظمت آمریکا را به آن برگردانیم» است) ممکن است با خروج چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا از کاخ سفید در کوتاه مدت کمتر مورد توجه قرار گیرد. از جمله این ویژگی ها می توان به تنش با رسانه ها، استفاده از عبارت «اخبار جعلی»، باور به تئوری های توطئه و نقش گروه های راست افراطی مانند «پسران سربلند» اشاره کرد.

کمرنگ شدن نقش دونالد ترامپ در عرصه سیاسی آمریکا شاید در کوتاه مدت برخی از این ویژگی ها را به حاشیه براند اما جنبش هواداران دونالد ترامپ که بر بی اعتمادی به ساختار قدرت در واشنگتن و دولت فدرال استوار است همچنان نقش مهمی در سیاست داخلی ایالات متحده بازی خواهد کرد. بسیاری از طرفداران دونالد ترامپ از حالا منتظر رقابت های مقدماتی انتخابات میان دوره ای هستند تا آن دسته از جمهوریخواهانی را که به زعم آنها به دونالد ترامپ وفادار نبودند در انتخابات درون حزبی شکست دهند.

آگهی

اقبال به مواضع دونالد ترامپ و شکل گیری جنبش هواداران او در آمریکا بیش از آنکه خود عامل یک بحران باشد از بحرانی عمیق تر حکایت داشت. بخش های وسیعی از جامعه که خود را «فراموش شده» و «به حاشیه رانده شده» حس می کردند با اقبال به گفتمان ملی گرای دونالد ترامپ از بحران شکاف بین فقیر و غنی و ناکارآمدی های نظام لیبرال دموکراسی پرده برداشتند.

گفتمان دونالد ترامپ هر چند با مهاجرستیزی و تلاش برای برهم زدن هنجارهای سیاسی پذیرفته شده همراه بود اما برای بخش هایی از جامعه آمریکا به شدت جذاب بود. سخنان او که خلاف نزاکت سیاسی یا حرف های کلیشه ای رایج در عرصه سیاست (Political correctness) بود از نظر بسیاری از رای دهندگان صدای تغییر و اعتراض بود. به این ترتیب می توان انتظار داشت که حتی اگر دونالد ترامپ برای همیشه از صحنه سیاست آمریکا حذف شود نیز فرد دیگری به عنوان نماینده ترامپیسم و سخنگوی این بخش از جامعه آمریکا ظهور خواهد کرد. این فرد می تواند با توجه به سابقه اقبال به خاندان های سیاسی در آمریکا (مانند خاندان کندی یا خاندان بوش) یکی از فرزندان دونالد ترامپ باشد. بسیاری از طرفداران دونالد ترامپ از هم اکنون رویای نامزدی دونالد جونیور یا ایوانکا، دو فرزند دونالد ترامپ را برای شعار «ترامپ ۲۰۲۴» در سر می پرورانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کانادا گروه آمریکایی «پسران مفتخر» را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد

پیام سه رئیس‌جمهور ایالات متحده برای بایدن: روی کمک ما حساب کن

پلیس آمریکا: توماس کروکس قبل از شلیک به ترامپ با گوشی خود «پورن» جستجو کرده بود