Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وضعیت بهتر کشورهای شرق اروپا در واکسیناسیون کرونا، صربستان بعد از بریتانیا دوم است

صربستان اولین کشور اروپایی است که واکسن سینوفارم چین را خریده است.
صربستان اولین کشور اروپایی است که واکسن سینوفارم چین را خریده است. Copyright Darko Vojinovic/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Darko Vojinovic/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری صربستان: «جهان، مانند تایتانیک به کوه یخ برخورد کرده است. ثروتمندان فقط خودشان و آن‌هایی که دوستشان دارند را نجات می‌دهند. فقرا و کوچک‌ترها، مانند ما در کشورهای غرب بالکان، با تایتانیک غرق می‌شویم.»

آگهی

در حالی که اتحادیه اروپا با شرکت‌های فایزر و آسترازنکا بر سر توزیع واکسن اختلاف جدی پیدا کرده، کشورهای شرق اروپا با خرید واکسن‌های چینی و روسی تلاش می‌کنند تا با شیوع گسترده ویروس کرونا مقابله کنند.

صربستان هم‌اکنون با دریافت یک میلیون دوز واکسن چینی سینوفارم، روند واکسیناسیون شهروندان خود را با هدف ایجاد ایمنی جمعی به سرعت به پیش می‌برد: تاکنون ۴.۶ دوز واکسن به ازای هر صد نفر از جمعیت این کشور تزریق شده است. به این ترتیب صربستان پس از بریتانیا و جلوتر از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا موفق‌ترین کارنامه واکسیناسیون در اروپا را دارد.

پژوهشگران چینی کارآیی واکسن‌های سینوفارم را بین ۷۹ تا ۸۶ درصد ارزیابی کرده اند.

الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان روز چهارشنبه با انتقاد تند از روند توزیع واکسن کووید در سطح جهان و بی‌عدالتی میان کشورهای فقیر و ثروتمند گفت: «جهان، مانند کشتی تایتانیک به کوه یخ برخورد کرده است. ثروتمندان فقط خودشان و آن‌هایی که دوستشان دارند را نجات می‌دهند. ثروتمندان قایق‌های نجات گران‌قیمت را آماده کرده اند و فقرا و کوچک‌ترها، مانند ما در کشورهای غرب بالکان، با تایتانیک غرق می‌شویم. شاید این قصد آن‌ها نباشد ولی خیلی هم اهمیتی برایشان ندارد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

صربستان ۱۰هزار دوز واکسن فایزر-بیون‌تک دریافت کرده اما الکساندر ووچیچ می‌گوید شخصا واکسن چینی خواهد زد.

در حالی که کمبود واکسن کرونا، انتقاد افکار عمومی در بسیاری از کشورهای اروپایی را برانگیخته است، مجارستان برخلاف ۲۶ عضو اتحادیه اروپا واردات واکسن اسپوتنیک V روسیه را آغاز کرده و قرار است از چین هم واکسن بخرد.

پیتر سیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان با انتقاد از سیاست اتحادیه اروپا در خرید واکسن به یورونیوز گفت: «رویکرد اتحادیه اروپا در قبال واکسیناسیون کند است و کافی نیست. برای ما اینکه واکسن کجا تولید شود هیچ اهمیتی ندارد. مهم این است که کارآیی آن اثبات شده باشد.»

گزارش‌ها نشانگر بی‌اعتمادی و شک و تردید شهروندان شهرنشین مجارستان نسبت به طرح واکسیناسیون دولتی است.

مجارستان تاکنون و صرفا با واکسن‌های سهمیه اتحادیه اروپا، ۱/۵ درصد جمعیت خود را واکسینه کرده است.

اتحادیه اروپا هنوز کارآیی واکسن‌ روسی و چینی را تایید نکرده اما کشورهای عضو ممنوعیتی هم برای خرید واکسن ندارند. با این‌حال وارد کردن واکسن از روسیه، کمتر از ۲ ماه پس از ماجرای بلوکه شدن طرح احیای اقتصادی اروپا، می‌تواند یک گام دیگر در تکروی مجارستان در قبال بروکسل به شمار آید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بوریس جانسون واکسینه ‌شدن ۱۵ میلیون بریتانیایی طی ۱۰ هفته را «نقطه عطف» خواند

فرانسه برای مهار کرونا، مرزهای خود را به روی کشورهای غیراروپایی بست

مبارزه با کرونا در ترکیه؛ ۱۰ میلیون دُز واکسن چینی وارد آنکارا شد