Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتایج یک نظرسنجی: پزشکان روسی نسبت به واکسن جدید اسپوتنیک محتاط هستند

نمونه‌ای از واکسن روسی کووید-۱۹ در دستان محقق روسی
نمونه‌ای از واکسن روسی کووید-۱۹ در دستان محقق روسی Copyright Alexander Zemlianichenko Jr/Russian Direct Investment Fund
Copyright Alexander Zemlianichenko Jr/Russian Direct Investment Fund
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک نظرسنجی از بیش از ۳ هزار پزشک روسی نشان می‌دهد که اکثر آن‌ها احساس خوبی ندارند که واکسن روسی کووید۱۹ به دلیل کمبود اطلاعات و تایید سریع آن، به آن‌ها تزریق شود.

آگهی

نتایج یک نظرسنجی از بیش از ۳ هزار پزشک روسی نشان می‌دهد که اکثر آن‌ها احساس خوبی ندارند که واکسن روسی کووید۱۹ به دلیل کمبود اطلاعات و تایید سریع آن، به آن‌ها تزریق شود.

روسیه چند روز پیش اعلام کرد که نخستین واکسن برای مقابله با ویروس جدید کرونا را تولید کرده است و تا آخر این ماه به پزشکانی که داوطلب هستند تزریق می‌شود.

این واکسن «اسپوتنیک وی» (Sputnik V) نامیده شده است که یادآور نخستین ماهواره ساخت دست بشر توسط اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۵۷ میلادی است. با این حال این واکسن کارآزمایی مرحله سوم را که مهمترین مرحله در آزمایش‌های اولیه تولید یک واکسن است، پشت سر نگذاشته است و برخی از محققان می‌گوید ترس این را دارند که مسکو شاید اعتبار ملی را مقدم بر ایمنی قرار داده است.

نظرسنجی از ۳۰۴۰ نفر از پزشکان و متخصصان حوزه بهداشت که از سوی یک اپلیکیشن موبایل با نام «دفترچه پزشک» انجام و نتایج آن در یکی از رسانه‌ها روسی منتشر شد، نشان می‌دهد که ۵۲ درصد از آنها آماده واکسیناسیون نیستند؛ با این وجود ۲۴.۵ درصد گفته‌اند که قبول می‌کنند واکسن به آن‌ها تزریق شود. تنها یک پنجم از پاسخ دهندگان گفته‌اند که واکسن را به بیماران، همکاران یا دوستانشان توصیه می‌کنند.

Alexander Zemlianichenko Jr/Russian Direct Investment Fund
نمونه‌هایی از واکسن روسی کووید-۱۹ معروف به اسپوتنیک-۵Alexander Zemlianichenko Jr/Russian Direct Investment Fund

برخی از شهروندان روسیه می‌گویند از امتحان کردن این واکسن خیلی می‌ترسند؛ با این حال برخی دیگر از دولت خود حمایت می‌کنند و شک و تردید متخصصان خارجی را از حسادت آن‌ها توصیف می‌کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است که این واکسن توسط انستیتوی تحقیقاتی دولتی «گامالیا» مستقر در مسکو تولید شده و ایمن است. وی برای تاکید بیشتر بر ایمن بودن این واکسن، اعلام کرد که پیش از این به یکی از دخترانش تزریق شده است.

میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه نگرانی‌ها درباره ایمنی این واکسن را «بی‌اساس» عنوان کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه تولید واکسن اسپوتنیک را در خارج از کشور افزایش می‌دهد

آغاز واکسیناسیون کرونا در روسیه همزمان با هشدار سازمان جهانی بهداشت

سیستم ایمنی زنان در مبارزه با ویروس کرونا بهتر از مردان عمل می‌کند