Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روسیه تولید واکسن اسپوتنیک را در خارج از کشور افزایش می‌دهد

واکسن روسی اسپوتنیک وی
واکسن روسی اسپوتنیک وی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از تایید کارایی ۹۲ درصدی واکسن اسپوتنیک توسط نشریه علمی لنست، برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان که با کمبود واکسن روبرو شده‌اند نیز تمایل خود را برای خرید این محصول دارویی ساخت روسیه به شرط تایید آژانس دارویی اروپا اعلام کرده‌‌اند.

آگهی

روسیه در نظر دارد تولید واکسن ساخته شده در این کشور برای مقابله با ویروس کرونا موسوم به «اسپوتنیک وی» را در خارج از خاک خود افزایش دهد.

به گفته یک مسئول ارشد در کرملین، روسیه قرار است برای تامین نیازهای موجود به زودی بر حجم خط تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در خارج از کشور بیافزاید.

سخنگوی کرملین، کاخ ریاست‌ جمهوری روسیه در حالی روز چهارشنبه از اجرایی شدن این تصمیم کشورش خبر داد که نشریه معتبر علمی لنست روز گذشته در گزارشی نتایج مثبت آزمایش‌های انجام گرفته روی افراد داوطلب دریافت کننده واکسن اسپوتنیک را مورد تایید قرار داد.

بنا به گزارش لنست، نتایج منتشر شده از روند آزمایش‌های صورت گرفته روی دریافت کنندگان واکسن روسی «اسپوتنیک‌ وی» حکایت از آن دارد که این واکسن عوارض جانبی بسیار اندکی دارد و تا حدود ۹۲ درصد بر خنثی سازی عملکرد ویروس کرونا در بدن کارایی دارد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه در جریان کنفرانس خبری روزانه خود با خبرنگاران تصریح کرد که کشورش به زودی بر حجم خط تولید واکسن اسپوتنیک به منظور صادرات بیشتر این محصول دارویی خواهد افزود.

به گفته این مسئول کرملین،‌ روسیه همچنین قصد دارد برای تامین نیازها و پاسخگویی به درخواست‌های روز افزون، مراحل تولید واکسن در چند کشور خارجی را آغاز کند.

گفتنی است که ایران از جمله کشورهایی است که به زودی واردات واکسن روسی اسپوتنیک را آغاز می‌کند و در واقع واکسیناسیون عمومی در این کشور با محصول روسی آغاز خواهد شد.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران با تاکید بر کارایی بالای واکسن اسپوتنیک در مقابله با ویروس کرونا از ورود قریب‌الوقوع این واکسن به کشورش خبر داده است.

وی تاکید کرده که بیش از یک میلیون نفر در روسیه این واکسن را دریافت کرده و تاکنون بسیاری از کشورها از جمله مجارستان، آرژانتین، مکریک و امارات نیز آنرا خریداری کرده‌اند.

گفتنی است که پس از تایید کارایی ۹۲ درصدی واکسن اسپوتنیک توسط لنست برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان که با کمبود واکسن روبرو شده‌اند نیز تمایل خود را برای خرید این محصول دارویی ساخت روسیه به شرط تایید آژانس دارویی اروپا اعلام کرده‌‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین محموله واکسن اسپوتنیک‌وی روسیه وارد ایران شد

نتایج یک نظرسنجی: پزشکان روسی نسبت به واکسن جدید اسپوتنیک محتاط هستند

تصاویر سرباز آمریکایی که به دیدار دوست دختر روس شتافت؛ پنتاگون: قوانین ارتش را هم زیر پا گذاشته است