واکسن روسی کرونا ثبت شد، دوترته: حاضرم اوّل روی من آزمایش کنند

رودریگو دوترته در کنار ولادیمیر پوتین
رودریگو دوترته در کنار ولادیمیر پوتین Copyright Maxim Shemetov/AP
Copyright Maxim Shemetov/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد کشورش واکسن کرونای تولید داخل را به ثبت رسمی رسانده است و همچنین گفت این واکسن به یکی از دختران وی تزریق شده و حال او اکنون خوب است.

آگهی

رودریگو دوترته، رئيس جمهوری فیلیپین اعلام کرد به واکسن ویژهٔ بیماری کووید-۱۹ ساخت روسیه اعتماد دارد تا جایی که حاضر است این واکسن را نخست روی وی آزمایش کنند.

وی در سخنانی اعلام کرد: «بسیار (بابت تولید واکسن کرونا در روسیه) خوشحالم. چون روسیه دوست ماست. آنها به ما واکسن خواهند رساند و هنوز از پول هم حرفی نزده‌اند.»

رئيس جمهوری فیلیپین همچنین گفت که به ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسیه خواهد گفت که به تحقیقات روسیه دربارهٔ این بیماری همه‌گیر اعتماد بسیاری دارد و افزود: «اگر این واکسن روی من جواب بدهد، روی همه جواب خواهد داد.»

وی ابراز امیدواری کرد که واکسن روسی ضدّ ویروس کرونا امسال در دسترس کشورش قرار گیرد. آقای دوترته پیش از این نیز در سخنرانی سالانهٔ خود از چین خواسته بود در صورت تولید واکسن کرونا فیلیپین را در اولوّیت برخورداری از آن قرار دهد.

ثبت رسمی واکسن کرونای روسی

از سوی دیگر ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد کشورش واکسن کرونای تولید داخل را به ثبت رسمی رسانده است و همچنین گفت این واکسن به یکی از دختران وی تزریق شده و حال او اکنون خوب است.

می‌دانم که کاملا موثر است، مصونیت کامل ایجاد می‌کند و تکرار می‌کنم که این واکسن همه بررسی‌های لازم را پشت سر گذاشته است
ولادیمیر پوتین
رئیس جمهوری روسیه

پوتین گفت: «می‌دانم که کاملا موثر است، مصونیت کامل ایجاد می‌کند و تکرار می‌کنم که این واکسن همه بررسی‌های لازم را پشت سر گذاشته است. » وی ابراز امیدواری کرد که تولید انبوه این واکسن به زودی آغاز شود. 

مقامات بهداشتی روسیه نیز اعلام کرده‌‌اند کارمندان بخش بهداشت،‌ آموزگاران و دیگر افراد آسیب‌پذیر در اولویّت واکسیناسیون قرار دارند.

روسیه نخستین کشوری است که رسما واکسنی را برای بیماری کووید-۱۹ به ثبت می‌رساند حال‌آنکه بسیاری از کارشناسان بهداشت اقدام این کشور را به دیدهٔ تردید می‌نگرند، چرا که این کار بدون انجام مرحلهٔ سوم آزمایش واکسن صورت می‌گیرد،‌ مرحله‌ای که برای گذراندن آن به ماه‌ها زمان و هزاران نفر داوطلب نیاز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکسن چینی کرونا هم رسید؛ حق انحصاری شرکت کان‌سینو به رسمیت شناخته شد

آمریکا یک میلیارد دلار دیگر برای خرید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا اختصاص داد

زلنسکی خواستار شتاب در روند اجرایی شدن مصوبه کمک نظامی آمریکا به اوکراین شد