رهبر جمهوریخواهان در سنا: ترامپ مهاجمان به کنگره را تحریک کرده بود

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا
میچ مک‌کانل، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنان میچ مک‌کانل در حالی بیان می‌شود که مجلس سنا پس از پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ قرار است جلسه محاکمه او به اتهام «تحریک به شورش» را برگزار کند.

آگهی

میچ مک کانل، رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا روز سه شنبه گفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور مهاجمان به ساختمان کنگره را «تحریک» کرده بود. 

این سخنان میچ مک کانل در حالی بیان می شود که مجلس سنا پس از پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ قرار است جلسه محاکمه او به اتهام «تشویق به شورش» را برگزار کند. میچ مک کانل طی چهار سال گذشته از متحدان نزدیک دونالد ترامپ بود. 

او روز سه شنبه در صحن مجلس سنا گفت: «اراذل و اوباش با دروغ تغذیه شده بودند. رئیس جمهور و دیگر افراد قدرتمند آنها را تحریک کرده بودند. آنها تلاش کردند تا با استفاده از ترس و خشونت یک رویه خاص را در یکی از ارکان حکومت فدرال متوقف کنند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته با ۲۳۲ رای در مقابل ۱۹۷ رای طرح استیضاح دونالد ترامپ را تصویب کرد. نانسی پلوسی، رئیس این مجلس باید این طرح را برای رسیدگی و برگزاری جلسات محاکمه دونالد ترامپ به مجلس سنا بفرستد. 

در جریان یورش دو هفته پیش هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا پنج نفر کشته شدند. 

دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ ساعت ۱۲ ظهر روز چهارشنبه به وقت واشنگتن به پایان می رسد. دموکرات ها برای متخلف شناختن دونالد ترامپ در جریان رسیدگی به طرح استیضاح در مجلس سنا به رای ۱۷ سناتور جمهوریخواه نیاز خواهند داشت. در صورت همراهی ۱۷ سناتور جمهوریخواه با ۵۰ سناتور دموکرات در مجلس سنا دونالد ترامپ با وجود پایان دوره ریاست جمهوری اش به دلیل «تشویق به شورش» متخلف شناخته خواهد شد. 

تدابیر امنیتی در واشنگتن و مراکز ۵۰ ایالت آمریکا در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن افزایش یافته است. مقامات امنیتی ایالات متحده از جمله پلیس فدرال این کشور از احتمال «حمله داخلی» در روز تحلیف رئیس جمهوری جدید ابراز نگرانی کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اکثریت مجلس سنای آمریکا نیز به دست دموکرات‌ها افتاد

ویدئوی متفاوت و تازه‌ از هجوم هواداران ترامپ به ساختمان کنگره

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت