ویدئوی متفاوت و تازه‌ از هجوم هواداران ترامپ به ساختمان کنگره

تسخیر کنگره
تسخیر کنگره   -  Copyright  AFP
نگارش از یورونیوز فارسی

«تعدادتان خیلی کمتر از ماست. ما یک میلیون نفریم و گوش‌به‌فرمان رئيس شما، ترامپ هستیم.»

ویدئویی که روز یکشنبه از سوی وبسایت نشریه نیویورکر منتشر شد جزئیات تازه‌ای را از یورش طرفداران تندروی دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده نشان می‌دهد.

در ابتدای تصاویر دیده می‌شود که یکی از معترضان خطاب به نیروهای پلیس درون ساختمان می‌گوید: «تعدادتان خیلی کمتر از ماست. ما یک میلیون نفریم و گوش‌به‌فرمان رئيس شما، ترامپ هستیم.»

سپس چند افسر پلیس کم‌کم از مقابل آنها عقب می‌روند و اجازه می‌دهند که مهاجمان از راه‌روی اصلی وارد ساختمان مجلس شوند.

بخش دیگری از این ویدئو، که لوک مولگسون، خبرنگار جنگی نیویورکر که در میان مهاجمان حضور داشته آن را ضبط کرده، دیده می‌شود که مهاجمان به‌دنبال نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان می‌گردند و اندکی بعد وقتی جوانی روی صندلی مخصوص رئيس سنا، مایک پنس می‌نشیند، یک افسر بازنشستهٔ نیروهای هوایی که در میان معترضان است به او اعتراض می‌کند و از او می‌خواهد که بی‌احترامی نکند.

همزمان با این رویدادها دیده می‌شود که گروهی دیگر از مهاجمان سندی را وارسی می‌کنند که ظاهرا حاوی اعتراض تد کروز، سناتور تگزاس به نتایج شمارش آرای ایالت آریزوناست، این افراد در عین حال دربارهٔ محتوای این مدارک با هم بحث می‌کنند.

سپس جیکوب چنسلی، یکی از پیشروان تئوری توطئهٔ «کیو آنون» دیده می‌شود که به افراد پلیس می‌گوید: «شما وطن‌پرستید!» و شنیده می‌شود که یک معترض دیگر به پلیس می‌گوید: «ما پشتیبان شمائيم بچه‌ها، می‌دانیم که فقط دارید وظیفه‌تان را انجام می‌دهید.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

و در انتها جیکوب چنسلی، که در کنار چند تن دیگر ایستاده، با بلندگو از جایگاه رئیس کنگره می‌گوید: «ای پدر آسمانی سپاسگزاریم که الهام لازم را به این افسران پلیس دادی تا بگذارند ما وارد ساختمان شویم، تا از حقوق‌مان بهره‌مند شویم، و پیام‌مان را به تمامی ستمگران جهان و کمونیست‌ها و گلوبالیست‌ها برسانیم.»

در جریان یوروش طرفداران افراطی دونالد ترامپ به ساختمان کنگره در روز ۶ ژانویه، پنج تن از جمله یک افسر پلیس جان باختند. ده‌ها تن تا کنون در ارتباط با این واقعه دستگیر شده‌اند و مقامات ایالات متحده اعلام کرده‌اند که شمار بازداشتی‌ها به صدها تن خواهد رسید.

مطالب مرتبط