Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا استیضاح ترامپ می‌تواند مانع از نامزدی او در انتخابات ۲۰۲۴ شود؟

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا که ۷۴ سال دارد پیش از این در حال بررسی احتمال اعلام نامزدی خود برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ بود. طرح استیضاح به طور بالقوه چه تاثیری می‌تواند بر آینده سیاسی وی بگذارد؟

آگهی

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در حالی برای ارائه طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور آماده می شوند که ۹ روز دیگر دوره ریاست جمهوری او به پایان می رسد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان روز یکشنبه در نامه ای به همکارانش اعلام کرد که پس از تصویب قطعنامه ای در حمایت از برکناری دونالد ترامپ از سوی معاون رئیس جمهوری و اعضای کابینه طرح استیضاح در این مجلس به رای گذاشته خواهد شد. اشغال ساختمان کنگره در روز بررسی و تائید نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باعث شده است که دموکرات ها و حتی برخی از جمهوریخواهان از استیضاح مجدد دونالد ترامپ حمایت کنند.

در جریان حمله روز چهارشنبه گذشته هواداران رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده به ساختمان کنگره پنج نفر کشته شدند. با این حال بنا به گزارش ها در طرح استیضاح دونالد ترامپ تنها به حوادث اخیر واشنگتن اشاره نشده و قرار است مکالمه ضبط شده او با یک مقام ارشد ایالت جورجیا نیز مطرح شود. رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش از یورش طرفدارانش به ساختمان کنگره در جریان مکالمه ای تلفنی از وزیر امور داخلی جورجیا خواسته بود تا بیش از ۱۱ هزار رای در این ایالت برای او «پیدا» کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طرح استیضاح دونالد ترامپ پس از تصویب احتمالی در مجلس نمایندگان باید از سوی نانسی پلوسی به مجلس سنا ارجاع شود. دموکرات ها در مجلس سنا برخلاف مجلس نمایندگان که تنها به اکثریت نصف به علاوه یک برای تصویب طرح نیاز دارند به رای ۶۷ سناتور (دو سوم اعضای مجلس سنا) احتیاج خواهند داشت.

از سوی دیگر جلسات مجلس سنا تا روز ۱۹ ژانویه یعنی یک روز پیش از آغاز دوره ریاست جمهوری جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا تعطیل شده است. به این ترتیب احتمال رسیدگی به طرح استیضاح و آغاز محاکمه دونالد ترامپ در مجلس سنا پیش از روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) کم است. با این حال دموکرات ها با تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان چند هدف را دنبال می کنند. یکی از اهداف اصلی آنها علاوه بر واکنش به اشغال ساختمان کنگره پایان دادن به حیات سیاسی دونالد ترامپ است. چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا که ۷۴ سال دارد پیش از این در حال بررسی احتمال اعلام نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ بود.

بنا به برخی از گزارشها دونالد ترامپ تا پیش از حوادث روز چهارشنبه در واشنگتن قصد داشت تا همزمان با مراسم تحلیف جو بایدن در روز ۲۰ ژانویه نامزدی خود را برای انتخابات دوره آینده اعلام کند. اما استیضاح دونالد ترامپ چگونه می تواند به حیات سیاسی او پایان دهد؟

محاکمه ترامپ در سنا؛ احتمال رای به «عدم صلاحیت دائمی» ترامپ

AP Photo
اولین محاکمه دونالد ترامپ در مجلس سناAP Photo

دموکرات ها پس از پیروزی در انتخابات دور دوم مجلس سنا در ایالت جورجیا که روز پنجم ژانویه (۱۶ دی) برگزار شد به زودی ۵۰ کرسی این مجلس را در اختیار خواهند داشت. آنها به این ترتیب پس از آغاز دوره ریاست جمهوری جو بایدن با تکیه به رای کامالا هریس که علاوه بر معاونت ریاست جمهوری، ریاست مجلس سنا را نیز در اختیار خواهد داشت به حزب اکثریت در مجلس سنا تبدیل خواهند شد.

رسیدگی به طرح استیضاح رئیس جمهوری در مجلس سنا که حتی پس از پایان دوره زمامداری او نیز امکانپذیر است مشابه یک محاکمه خواهد بود. به این معنا که دونالد ترامپ در مقام متهم وکلای مدافع خود را خواهد داشت. تعدادی از اعضای مجلس نمایندگان نیز با حضور در مجلس سنا نقش دادستان را ایفا خواهند کرد و موارد اتهامی علیه چهل و پنجمین رئیس جمهوری را مطرح خواهند کرد. در این میان نقش ۱۰۰ عضو مجلس سنا مشابه اعضای هیات منصفه خواهد بود. ریاست جلسات محاکمه نیز بر عهده جان رابرتز، رئیس دیوان عالی آمریکا خواهد بود.

دموکرات ها با توجه به ترکیب جدید مجلس سنا به رای ۱۷ سناتور جمهوریخواه برای مجرم شناخته شدن دونالد ترامپ نیاز خواهند داشت. هر چند هنوز موارد اتهامی دونالد ترامپ به طور رسمی از سوی مجلس نمایندگان یا کمیته قضایی آن اعلام نشده است اما احتمالا «تشویق به شورش» اتهام اصلی او در دومین استیضاحش خواهد بود.

قانون اساسی آمریکا به مجلس سنا اجازه می دهد که در صورت مجرم شناخته شدن مقام های فدرال در این نهاد رای به عدم صلاحیت دائمی آنها برای فعالیت در سمت های دولتی بدهد. انگیزه اصلی دموکرات ها از استیضاح مجدد دونالد ترامپ برخلاف اولین استیضاح که تقریبا یک سال پیش در همین روزها انجام شد برکناری او از ریاست جمهوری نیست. آنها این بار در تلاش هستند تا او را به دنبال اشغال ساختمان کنگره برای همیشه از حضور در سمت های دولتی محروم کنند.

سناتورهای دموکرات پس از رای احتمالی دو سوم اعضای مجلس سنا به مجرم بودن دونالد ترامپ برای تعیین مجازات «عدم صلاحیت دائمی» او برای حضور در سمت های دولتی تنها به اکثریت مطلق آراء در این مجلس نیاز خواهند داشت.

محاسبات سیاسی جمهوریخواهان تعیین‌کننده سرنوشت استیضاح خواهد بود

AP Photo
کنگره آمریکاAP Photo

تعدادی از سناتورهای جمهوریخواه از جمله لیسا مرکاوسکی، سناتور آلاسکا و پت تومی، سناتور پنسیلوانیا خواستار استعفای دونالد ترامپ پیش از پایان دوره ریاست جمهوری اش شده اند. به نظر می رسد احتمال رای مثبت این دو سناتور و سناتورهای جمهوریخواهی همچون سوزان کالینز، سناتور ایالت مین و میت رامنی، سناتور یوتا به طرح استیضاح وجود دارد.

شبکه «فاکس نیوز» هم پیش از این گزارش داده بود که تعدادی از اعضای جمهوریخواه کنگره با حمایت از طرح استیضاح دونالد ترامپ قصد دارند مانع از نامزدی مجدد او در سال ۲۰۲۴ شوند.

این در حالی است که اکثر نظرسنجی ها تا پیش از یورش هواداران رئیس جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره از محبوبیت بالای دونالد ترامپ در میان رای دهندگان جمهوریخواه حکایت داشت. بنا به همین نظرسنجی ها دونالد ترامپ بخت نخست برای کسب نامزدی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ در رقابت های مقدماتی این حزب است.

ممانعت از نامزدی دونالد ترامپ در انتخابات دوره بعد برای بسیاری از چهره های شناخته شده حزب جمهوریخواه از جمله تعدادی از سناتورهای این حزب می تواند وسوسه انگیز باشد زیرا به این ترتیب مسیر برای حضور آنها در عرصه رقابت های مقدماتی حزب جمهوریخواه هموار خواهد شد. با این حال یکی از نگرانی های اصلی آنها احتمالا از دست دادن رای هواداران دونالد ترامپ خواهد بود.

AP Photo
دونالد جونیور و ایوانکا ترامپAP Photo

این در حالی است که حتی در صورت رای مجلس سنا به مجرم بودن دونالد ترامپ و محرومیت او از حضور در سمت های دولتی خطر حضور یک ترامپ دیگر در رقابت های مقدماتی حزب جمهوریخواه وجود خواهد داشت. دونالد ترامپ جونیور و ایوانکا ترامپ، دو نفر از فرزندان رئیس جمهوری کنونی آمریکا از جمله نامزدهای احتمالی عرصه رقابت های مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ در صورت عدم حضور شخص دونالد ترامپ خواهند بود.

از سوی دیگر دموکرات ها با وادار کردن اعضای جمهوریخواه کنگره، چه اعضای مجلس نمایندگان و چه سناتورها، در عمل در تلاش هستند تا آنها را وادار کنند درباره مسئولیت دونالد ترامپ در حوادث اخیر واشنگتن موضع گیری کنند. مخالفت یا موافقت هر کدام از اعضای جمهوریخواه کنگره با طرح استیضاح می تواند در جریان انتخابات میان دوره ای سال ۲۰۲۲ یا انتخابات سنا در سال های بعد به ضرر آنها تمام شود. آن دسته از اعضای جمهوریخواه کنگره که با استیضاح همراهی خواهند کرد ممکن است رای هواداران ترامپ را از دست دهند و یا حتی در انتخابات درون حزبی برای کسب مجدد نامزدی حزب از یک نامزد مورد حمایت دونالد ترامپ شکست بخورند.

آگهی

آن گروه از جمهوریخواهان کنگره که با استیضاح مخالفت کنند نیز هر چند احتمالا در میان هواداران دونالد ترامپ محبوب خواهند شد اما باید با ماشین تبلیغاتی دموکرات ها که آنها را به حمایت از اشغال ساختمان کنگره متهم خواهد کرد روبرو شوند. احتمال اینکه رای دهندگان مستقل یا جمهوریخواهان میانه رو از این نامزدها در انتخابات دوره بعد روی برگردانند نیز کم نخواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکلای ترامپ پیش از استیضاح وی کنار کشیدند

بزرگترین بانک آلمان پس از حوادث واشنگتن به دنبال قطع ارتباط با ترامپ است

ترامپ: در مراسم تحلیف ریاست جمهوری شرکت نمی‌کنم