ترامپ: در مراسم تحلیف ریاست جمهوری شرکت نمی‌کنم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دونالد ترامپ در مراسم تحلیف جو بایدن شرکت نمی‌کند
دونالد ترامپ در مراسم تحلیف جو بایدن شرکت نمی‌کند   -  Copyright  ap

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توییتی اعلام کرد که در مراسم تحلیف ریاست جمهوری روز ۲۰ ژانویه شرکت نمی‌‌کند.

آقای ترامپ روز جمعه در یک پیام توییتری این خبر را اعلام کرد. این تصمیم در حالی گرفته شده است که دونالد ترامپ پیش‌تر و در پی حوادث روز ۶ ژانویه و حمله هوادارانش به کنگره در واشنگتن دی‌سی گفته بود انتقال مسالمت‌آمیز قدرت انجام می‌شود.

این اولین بار در تاریخ ایالات متحده آمریکا است که مراسم تحلیف رئیس جمهوری منتخب، بدون حضور رئیس جمهوری که قدرت را ترک می‌کند برگزار می‌شود.

دونالد ترامپ همچنان حاضر به پذیرش شکست در انتخابات نوامبر سال ۲۰۲۰ نیست و می‌گوید تخلفات گسترده نتیجه این رقابت سیاسی را مخدوش کرده است.

هیچکدام از شکایات کارزار ترامپ مبنی بر تخلف انتخاباتی از سوی دادگاه‌های ایالتی پذیرفته نشده است. از سوی دیگر و در پی حمله هواداران دونالد ترامپ به کپیتول، ساختمان کنگره در زمان برگزاری جلسه بررسی اعتبار انتخابات، بسیاری از هواداران جمهوریخواه و منصوبان دونالد ترامپ به حمایت از او پایان داده اند.

از سوی دیگر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده خواستار به کار گرفتن متمم ۲۵ قانون اساسی برای برکناری فوری دونالد ترامپ از قدرت شده است.

جمهوریخواهان به رهبری دونالد ترامپ در انتخابات اخیر علاوه بر مقام ریاست جمهوری اکثریت خود در مجلس سنا را هم از دست دادند.