Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دیوان حقوق بشر اروپا صلاحیت رسیدگی خود به شکایت اوکراین از روسیه در کریمه را تائید کرد

یک مرد اوکراینی در برابر نظامیان بی‌نشان در شهر سواستوپول کریمه/ مارس ۲۰۱۴
یک مرد اوکراینی در برابر نظامیان بی‌نشان در شهر سواستوپول کریمه/ مارس ۲۰۱۴ Copyright Andrew Lubimov/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Andrew Lubimov/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از Amirbehnam MASOUMI
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت اوکراین روسیه را به ایفای نقش در «ناپدیدی اجباری»، «بازداشت غیرقانونی»، «اجبار به اخذ تابعیت روسیه»، «آزار و اذیت روحانیون»، «تعطیلی رسانه‌های غیر روسی»، «راندن از خانه و کاشانه بدون پرداخت غرامت» و «ممنوعیت کاربرد زبان اوکراینی در مدارس» متهم کرده است.

آگهی

دیوان حقوق بشر اروپا صلاحیت خود برای رسیدگی به شکایت دولت اوکراین از روسیه به‌دلیل موارد نقض حقوق بشر در شبه‌جزیره کریمه را پذیرفت. این تایید صلاحیت در حالی صورت می‌گیرد که دیوان معمولا به دعاوی اتباع علیه دولت‌ها رسیدگی می‌کند و نه دولت‌ها علیه یکدیگر.

اوکراین روسیه را به نقض گسترده بسیاری از حقوق تضمین شده در کنوانسیون اروپایی حقوق بشر علیه شهروندان ساکن شبه‌جزیره کریمه از فوریه ۲۰۱۴ تا اوت ۲۰۱۵ متهم کرده است.

دیوان حقوق بشر اروپا بخشی از شکایت دولت اوکراین را پذیرفته و بخش دیگری از آن را وارد ندانسته و رد کرده است. این تصمیم، با استقبال همزمان وزرای دادگستری روسیه و اوکراین روبه‌رو شد. کنستانتین چویچنکو، وزیر دادگستری روسیه قرار صادر شده از سوی دیوان را نشانگر «بی‌اساس بودن ادعاهای اوکراین» توصیف کرد. همزمان دنیس مالیوسکا، وزیر دادگستری اوکراین، پذیرش شکایت از سوی دیوان حقوق بشر اروپا را یک پیروزی برای کشورش خواند.

جامعه جهانی الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ را با وجود برگزاری رفراندوم، به رسمیت نمی‌شناسد.

دیوان حقوق بشر اروپا با پذیرش اعمال کنترل موثر روسیه بر شبه‌جزیره کریمه، روایت کی‌یف از نقش نظامیان روسیه در نقض حقوق بشر در این منطقه تحت مناقشه را صحیح و واقع‌بینانه ارزیابی کرده است: «گزارش اوکراین داده‌های مشروح، ویژه و مستندی در اختیار می‌گذارد که نشانگر این واقعیت است که سربازان روس در زمان موارد نقض ادعایی حقوق بشر، صرفا ناظران بی‌طرف نبوده اند، بلکه نقش فعالی بازی کرده اند.»

دولت اوکراین روسیه را به ایفای نقش در «ناپدیدی اجباری»، «بازداشت غیرقانونی»، «اجبار به اخذ تابعیت روسیه»، «آزار و اذیت روحانیون»، «تعطیلی رسانه‌های غیر روسی»، «راندن از خانه و کاشانه بدون پرداخت غرامت» و «ممنوعیت کاربرد زبان اوکراینی در مدارس» متهم کرده است.

شعبه عالی دیوان حقوق بشر اروپا با ۱۷ قاضی، با توجه به شکایت یک دولت از دولت دیگر به این دعوی در مرحله بدوی رسیدگی خواهد کرد.

از زمان تشکیل دیوان حقوق بشر اروپا در سال ۱۹۵۳ تاکنون، تنها ۲۷ شکایت میان دولت‌ها در این نهاد عالی قضایی ثبت شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدودف: «پرونده کریمه از نظر روسیه برای همیشه بسته شده است»

چند عضو ثروتمندترین خانواده بریتانیایی به اتهام برده‌داری در سوئیس به چندین سال حبس محکوم شدند

زن نیوزیلندی از شریک زندگی خود به دلیل نبردن او به فرودگاه شکایت کرد