Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیوان حقوق بشر اروپا روسیه را در قضیه مرگ ماگنیتسکی در زندان محکوم کرد

دیوان حقوق بشر اروپا روسیه را در قضیه مرگ ماگنیتسکی در زندان محکوم کرد
Copyright 
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرگی ماگنیتسکی در نوامبر سال ۲۰۰۹ در زندان درگذشت.

آگهی

دیوان حقوق بشر اروپا روز سه‌شنبه ۲۷ اوت (پنج شهریور) دولت روسیه را در قضیه مرگ سرگئی ماگنیتسکی، وکیل و حقوقدان افشاگر در زندان محکوم کرد.

براساس رای عالی‌ترین مرجع قضایی حقوق بشر در اروپا، دولت روسیه در این پرونده جنجالی به دلیل بدرفتاری، ممانعت از دسترسی به درمان متناسب، تحقیقات قضایی ناقص درباره شرایط مرگ، دوره طولانی بازداشت موقت، حکم غیرمتناسب و چند مورد دیگر، به نقض حقوق بنیادین آقای ماگنیتسکی محکوم شده است.

سرگئی ماگنیتسکی در سال ۲۰۰۸ و در زمانی که به‌عنوان یک وکیل در یک دفتر وکالت برای شرکت آمریکایی هرمیتیج کاپیتال کار می‌کرد، بازداشت شد. او راز بزرگ‌ترین پرونده تخلف مالیاتی روسیه به ارزش ۵/۴ میلیارد روبل (معادل ۱۳۰ میلیون یورو) از سوی پلیس مالیاتی و شماری از مقام‌های عالی‌رتبه روسیه را بر ملا کرده بود. آقای ماگنیتسکی در سال ۲۰۰۹ در زندان بوتیرکا در مسکو و در حالی که تنها ۳۷ سال داشت، درگذشت.

دیوان حقوق بشر اروپا روز سه‌شنبه دولت روسیه را به دلیل نقض حقوق بنیادین این شهروند به پرداخت ۳۴هزار یورو به همسر و مادر سرگئی ماگنیتسکی محکوم کرد. در رای دیوان، محکومیت این وکیل به اتهام تخلف مالیاتی، سه سال پس از مرگ وی، نشانه وخامت وضعیت دادرسی در روسیه توصیف شده است.

بیشتر بخوانید:ماگنیتسکی، مردی که بعد از مرگ دادگاهی شد

این پرونده جنجالی، پیش از این باعث تیرگی شدید روابط میان ایالات متحده آمریکا و روسیه شده بود. کنگره ایالات متحده در سال ۲۰۱۲ با تصویب «قانون ماگنیتسکی» افرادی را که در قتل این وکیل روس نقش داشتند، تحریم کرد. دومای روسیه هم در همان زمان با ممنوعیت فرزندخواندگی کودکان روس از سوی والدین آمریکایی، به این قانون مورد تایید باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده، پاسخ داد.

دیوان حقوق بشر اروپا با وجود محکوم کردن روسیه در چند مورد اتهامی، شکایت خانواده ماگنیتسکی درباره بازداشت خودسرانه وی از سوی دولت روسیه را رد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاهی در فرانسه خواهر ولیعهد عربستان را به ۱۰ ماه زندان تعلیقی محکوم کرد

روسیه تحریم‌های جدید آمریکا علیه چند شهروند روس را «وقیحانه» خواند

آیا جنگ مانع ترانزیت نفت روسیه از اوکراین به اروپا شده است؟