مرگ جوان سیاهپوست در بازداشت پلیس بلژیک؛ تظاهرات بروکسل به خشونت گرایید

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
پلیس بروکسل در میدان لیتز
پلیس بروکسل در میدان لیتز   -   کپی رایت  نیما قدکپور

علت اصلی مرگ ابراهیما باری، جوان ۲۳ ساله سیاه پوست در جریان بازداشت در کمیساری پلیس شهر بروکسل همچنان در هاله ای از ابهام قراردارد. به گفته نزدیکان ابراهیما باری، وی نهم ژانویه تنها به دلیل فیلمبرداری از یک ایست بازرسی پلیس در ایستگاه قطار «گاردونور» در شمال بروکسل بازداشت شد.

نیروهای پلیس او را متهم کردند که اجازه نداشته از آنها فیلم بگیرد. پس از بازداشت به گفته سخنگوی پلیس منطقه شمال بروکسل، ابراهیما باری، در کمیساریا ناگهان از حال می رود. ظاهرا عدم توجه نیروهای پلیس در اولین فرصت و رساندن پرتاخیر او به بیمارستان باعث می شود تا این جوان سیاه پوست ۲۳ ساله جان ببازد.

خانواده و نزدیکان وی، پلیس را عامل اصلی مرگ این جوان می دانند. ابراهیما باری نام دیگری است که در دو دهه اخیر به فهرست نسبتا بلند کشته شدگان ناشی از سهل انگاری عمدی و یا غیرعمدی پلیس بلژیک اضافه می شود.

در پی درگذشت او، چهارشنبه ۱۳ ژانویه، گردهمایی در مقابل مقر پلیسی که ابراهیما در آن جان باخت، برگزار شد. معترضان در این تظاهرات با پلاکاردهای «پلیس نژادپرست»‌ و دادخواهی و «اجرای عدالت برای ابراهیما» شرکت کردند.

تظاهرات با وجود درخواست خانواده آقای باری برای اعتراضات مسالمت آمیز، به خشونت گرایید.

دست کم ۱۱۶ نفر در جریان خشونت های چهارشنبه در بروکسل بازداشت شدند و ۶ خودرو و یک مقر پلیس در میدان لیتز، در شمال بروکسل به آتش کشیده شدند.

نیما قدکپور
بخشی از معترضان در بازداشت پلیسنیما قدکپور

پلیس امنیتی بروکسل می گوید برخی از بازداشت شده ها ساکن پایتخت نیستند و به نظر می رسد تنها برای «خرابکاری» به بروکسل آمده اند. در جریان تظاهرات خشونت آمیز چهارشنبه شب چندین واگن تراموا و یک دستگاه اتوبوس دچار حریق شدند. نیروهای پلیس بروکسل می گویند دست کم ۱۵ تن از نیروهای پلیس زخمی شده اند.