Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مرگ جوان سیاهپوست در بازداشت پلیس بلژیک؛ تظاهرات بروکسل به خشونت گرایید

پلیس بروکسل در میدان لیتز
پلیس بروکسل در میدان لیتز Copyright نیما قدکپور
Copyright نیما قدکپور
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از درگذشت مشکوک ابراهیما باری در بازداشت پلیس، چهارشنبه صدها معترض به خشونت نژادپرستانه پلیس بلژیک در مقابل مقر پلیسی که آقای باری در آنجا از حال رفت، تظاهرات کردند.

آگهی

علت اصلی مرگ ابراهیما باری، جوان ۲۳ ساله سیاه پوست در جریان بازداشت در کمیساری پلیس شهر بروکسل همچنان در هاله ای از ابهام قراردارد. به گفته نزدیکان ابراهیما باری، وی نهم ژانویه تنها به دلیل فیلمبرداری از یک ایست بازرسی پلیس در ایستگاه قطار «گاردونور» در شمال بروکسل بازداشت شد.

نیروهای پلیس او را متهم کردند که اجازه نداشته از آنها فیلم بگیرد. پس از بازداشت به گفته سخنگوی پلیس منطقه شمال بروکسل، ابراهیما باری، در کمیساریا ناگهان از حال می رود. ظاهرا عدم توجه نیروهای پلیس در اولین فرصت و رساندن پرتاخیر او به بیمارستان باعث می شود تا این جوان سیاه پوست ۲۳ ساله جان ببازد.

خانواده و نزدیکان وی، پلیس را عامل اصلی مرگ این جوان می دانند. ابراهیما باری نام دیگری است که در دو دهه اخیر به فهرست نسبتا بلند کشته شدگان ناشی از سهل انگاری عمدی و یا غیرعمدی پلیس بلژیک اضافه می شود.

در پی درگذشت او، چهارشنبه ۱۳ ژانویه، گردهمایی در مقابل مقر پلیسی که ابراهیما در آن جان باخت، برگزار شد. معترضان در این تظاهرات با پلاکاردهای «پلیس نژادپرست»‌ و دادخواهی و «اجرای عدالت برای ابراهیما» شرکت کردند.

تظاهرات با وجود درخواست خانواده آقای باری برای اعتراضات مسالمت آمیز، به خشونت گرایید.

دست کم ۱۱۶ نفر در جریان خشونت های چهارشنبه در بروکسل بازداشت شدند و ۶ خودرو و یک مقر پلیس در میدان لیتز، در شمال بروکسل به آتش کشیده شدند.

نیما قدکپور
بخشی از معترضان در بازداشت پلیسنیما قدکپور

پلیس امنیتی بروکسل می گوید برخی از بازداشت شده ها ساکن پایتخت نیستند و به نظر می رسد تنها برای «خرابکاری» به بروکسل آمده اند. در جریان تظاهرات خشونت آمیز چهارشنبه شب چندین واگن تراموا و یک دستگاه اتوبوس دچار حریق شدند. نیروهای پلیس بروکسل می گویند دست کم ۱۵ تن از نیروهای پلیس زخمی شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست‌کم ۲۳ بازداشتی و ۴ زخمی حاصل درگیری‌های خشونت بار طرفداران ترامپ در واشنگتن

تظاهرات در پاریس علیه قانون جامع امنیتی به خشونت کشیده شد

تظاهرات معترضان به قانون جامع امنیتی در پاریس به خشونت کشیده شد