دست‌کم ۲۳ بازداشتی و ۴ زخمی حاصل درگیری‌های خشونت بار طرفداران ترامپ در واشنگتن

Luis M. Alvarez
Luis M. Alvarez Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

راهپیمایی مخالفان پیروزی جو بایدن در ابتدا به شکل مسالمت‌آمیز برگزار شد. آنها ضمن سردادن شعارهایی درباره تقلب در انتخابات، راهی کنگره و دادگاه عالی آمریکا شدند. اما با تاریک شدن هوا به تدریج بر شمار اعضای گروه‌های راست افراطی بویژه گروه خشن «پسران مفتخر» افزوده شد.

آگهی

واشنگتن، پایتخت ایالات متحده آمریکا عصر شنبه صحنۀ درگیری گروه‌های راست افراطی با مخالفانشان در جریان راهپیمایی علیه پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا بود.

راهپیمایی مخالفان پیروزی جو بایدن که بدون هیچ مدرکی همچنان بر تقلب در انتخابات ۳ نوامبر تاکید داشتند، در ابتدا به شکل مسالمت‌آمیز برگزار شد. آنها ضمن سردادن شعارهایی درباره تقلب در انتخابات، راهی کنگره و دادگاه عالی آمریکا شدند. پلیس در این روز بسیاری از راه‌های منتهی به کنگره و دادگاه عالی را به کمک خودروها و کامیون‌هایش بسته بود.

اما با تاریک شدن هوا به تدریج بر شمار اعضای گروه‌های راست افراطی به‌ویژه گروه خشن پسران مفتخر (Proud Boys) افزوده شد. حدود ۲۰۰ نفر از اعضای «پسران مفتخر» که پیش از آغاز این راهپیمایی، تجمعی را در نزدیکی هتل ترامپ برگزار کرده بودند، به این تظاهرات مسالمت آمیز پیوستند و با مخالفان خود در گروه «انتیفا» درگیر شدند.

آنها ضمن فریاد علیه مخالفان خود در گروه انتیفا، پرچم‌های «زندگی سیاهان مهم است» را آتش زدند.

درگیری دو طرف با وجود مداخله پلیس و حتی استفادۀ نیروها از اسپری فلفل برای متفرق کردن معترضان، تا پاسی از شب ادامه داشت.

در پی این درگیری‌ها ۲۳ نفر توسط نیروهای پلیس دستگیر و دست‌کم ۴ نفر به دلیل حمله با چاقو زخمی و روانه بیمارستان شدند. رسانه‌های محلی واشنگتن می‌گویند که یک نفر نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

در این روز اعتراضات مشابهی نیز در دیگر ایالت‌های آمریکا از جمله جورجیا، پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین، نوادا و آریزونا برگزار شد؛ یعنی در ایالت‌هایی که طرفداران ترامپ همواره سعی داشتند شمارش آرای انتخابات را متوقف کنند.

دونالد ترامپ همچنان از پذیرفتن شکست در انتخابات خودداری می‌کند و بدون ارائه شواهدی روشن، از تقلب سخن می‌گوید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ جوان سیاهپوست در بازداشت پلیس بلژیک؛ تظاهرات بروکسل به خشونت گرایید

حاصل سیاست «تحمل صفر» ترامپ در مناطق مرزی؛ از خانوادۀ ۶۲۸ کودک خبری نیست

آنتیفاهای آمریکا کیستند و از کجا آمده‌اند؟