آتش‌سوزی در اردوگاه پناهجویان‌ روهینگیا هزاران آواره را بی‌خانمان‌تر کرد

آتش‌سوزی در یکی از اردوگاه‌های روهنگیا در بنگلادش هزاران نفر را بی‌خانمان کرد
آتش‌سوزی در یکی از اردوگاه‌های روهنگیا در بنگلادش هزاران نفر را بی‌خانمان کرد   -  Copyright  AP/AP
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP-AP

به گفته مقام‌های محلی، انفجار کپسول‌های گاز در چادرها و خانه‌های حلبی در زمان آتش‌سوزی کار اطفای حریق را کند و دشوار کرد و باعث افزایش دامنه آتش و تخریب شد.

آتش‌سوزی گسترده در یکی از اردوگاه‌های آوارگان روهینگیا در جنوب بنگلادش بامداد پنجشنبه سرپناه بیش از ۳هزار نفر را از بین برد.

شورای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با تایید این خبر اعلام کرد در جریان آتش‌سوزی در اردوگاه نایاپارا در جنوب شرقی بنگلادش دست‌کم ۱۰ نفر زخمی شدند. حریق بیش از ۵۰۰ سرپناه دست‌ساز و ابتدایی را از بین برده است. امدادگران سازمان ملل کمک‌های اولیه را را در اختیار آوارگان بی‌سرپناه قرار داده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت بنگلادش تحقیق درباره وقوع دلایل این حریق را آغاز کرده است. به گفته مقام‌های محلی، انفجار کپسول‌های گاز در چادرها و خانه‌های حلبی در زمان آتش‌سوزی کار اطفای حریق را کند و دشوار کرد و باعث افزایش دامنه آتش و تخریب شد.

اونو فان مانن، نماینده سازمان نجات کودکان (Save the Children) بنگلادش این آتش‌سوزی را یک شوک ویرانگر دیگر برای مردم روهنگیا توصیف کرد که سال‌ها است در شرایط بسیار دشوار زندگی می‌کنند.

از زمان آغاز خشونت‌های سازمان‌یافته علیه مسلمانان روهنگیا در میانمار، صدها هزار نفر از اعضای این اقلیت قومی-مذهبی به بنگلادش گریخته اند. در سه سال گذشته، گزارش‌های متعددی درباره وضعیت وخیم زندگی این جمعیت آواره در زمان فرار به بنگلادش و استقرار در این کشور منتشر شده است.

سازمان ملل متحد کشتار، کوچاندن و بدرفتاری سیستماتیک با اقلیت قومی مذهبی روهینگیا را از مصادیق تلاش برای پاکسازی نژاد و در نتیجه جنایت علیه بشریت توصیف کرده است.

شمار آوارگان روهینگیا در بنگلادش حدود ۷۵۰هزار نفر تخمین زده می‌شود.

مطالب مرتبط