Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراین؛ تجمع در تورنتو کانادا با عکس‌های ۱۷۶ قربانی در دست

تجمع در گرامیداشت یاد قربانیان سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی
تجمع در گرامیداشت یاد قربانیان سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی Copyright COLE BURSTON/AFP
Copyright COLE BURSTON/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدها نفر در سالگرد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در تورنتوی کانادا با در دست داشتن عکس قربانیان راهپیمایی کردند و مقابل دانشگاه تورنتو نیز جمع شدند.

آگهی

صدها نفر در سالگرد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در تورنتوی کانادا با در دست داشتن عکس قربانیان راهپیمایی کردند و مقابل دانشگاه تورنتو نیز جمع شدند.

افرادی که در این مراسم حاضر بودند عکس و نام قربانیان را با خود همراه داشتند، برخی نیز ماسک‌های سیاهی را بر صورت خود زده بودند که روی آن کلمه «عدالت» درج شده بود.

از جمله این افراد حمید نیازی بود که همسر، دختر و پسرش را در این سانحه از دست داد. وی به خبرگزاری فرانسه گفت: «نمی‌دانم چگونه می‌توانم این موضوع را توضیح دهم. من همچنان در انکار و ناباوری هستم. نمی‌توانم باور کنم چنین اتفاقی برای خانواده‌ام افتاده است. گاهی فکر می‌کنم کابوس می‌بینم.»

امیر علی علوی که مادر خود را در این هواپیمای ساقط شده از دست داده است نیز با حضور در راهپیمایی گرامیداشت یاد قربانیان این سانحه مرگبار در تورنتو تاکید کرد که پس از گذشت یکسال خانواده‌ها هنوز از حقیقت ماجرا اطلاع ندارند.

هواپیمای بوئینگ پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸ و تنها دقایقی پس از برخاستن از باند فرودگاه با شلیک دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد.

این اتفاق تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق و در انتقام کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس روی داد. مقام‌های ایران پس از سه روز که از اعلام دلیل حادثه طفره رفتند، در روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ «خطای انسانی» را عامل این اتفاق عنوان کردند.

دولت ایران دو هفته پیش از اختصاص مبلغ «۱۵۰ هزار دلار» غرامت به بازماندگان هواپیمای اوکراینی خبر داده بود با این حال بسیاری از خانواده‌ها دادخواهی را در اولویت خود قرار داده‌اند.

فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر امور خارجه کانادا روز پنجشنبه این موضوع را رد کرد و گفت: «موضوع جبران خسارت از طریق بیانیه‌های یک جانبه ایران تعیین نمی‌شود بلکه موضوع مذاکرات بین دولت است.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز روز جمعه در بیانیه‌ای جداگانه بار دیگر از ایران خواست تا تحقیقات دقیق، شفاف و معتبر را درباره علت این فاجعه پیگیری کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست ۵ کشور از ایران برای اجرای عدالت در پرونده پرواز ۷۵۲ اوکراین

شلیک به هواپیمای اوکراینی؛ ایران برای هر قربانی «۱۵۰ هزار دلار» غرامت می‌دهد

معماهای سر به مهر «سانحه یا توطئه»؛ کدام رهبران اروپایی در سانحه هوایی کشته شده‌اند؟