Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

درخواست ۵ کشور از ایران برای اجرای عدالت در پرونده پرواز ۷۵۲ اوکراین

هواپیمای پرواز ۷۵۲ اوکراین
هواپیمای پرواز ۷۵۲ اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین، افغانستان، کانادا، بریتانیا و سوئد، پنج کشوری که شماری از اتباعشان در پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین جان باختند با صدور بیانیه‌ای از ایران خواستند عدالت را درباره این فاجعه اجرا کند.

آگهی

اوکراین، افغانستان، کانادا، بریتانیا و سوئد، پنج کشوری که شماری از اتباعشان در پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین جان باختند با صدور بیانیه‌ای از ایران خواستند عدالت را درباره این فاجعه اجرا کند.

این ۵ کشور روز جمعه در سالگرد شلیک‌ پدافند هوایی سپاه به هواپیمای خطوط هوایی اوکراین و سرنگونی آن، با صدور بیانیه‌ای خواستار آن شدند که ایران علاوه بر اجرای عدالت، به خانواده‌های قربانیان و دولت‌های متاثر از این حادثه غرامت بپردازد.

در این بیانیه همچنین از ایران خواسته شده است تا نتایج کامل و عمیق درباره روند اتفاقات و شرایطی که منجر به تصمیم به شلیک به سوی هواپیمای مسافربری شد را شرح دهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

سوئد پیش از این خبر داده بود که ایران با پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان موافقت کرده است.

ایران پنج روز پس از قتل قاسم سلیمانی در بغداد، پایگاه عین‌الاسد را موشک‌باران کرد. ساعاتی پس از این حمله، پدافند هوایی سپاه پاسداران یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را با شلیک دو موشک سرنگون کرد. ایران پس از سه روز امتناع از پذیرش مسئولیت این حادثه، قبول کرد که سامانه دفاع هوایی این کشور، براثر «خطای انسانی» ۱۷۶ غیرنظامی را به قتل رسانده است.

این هواپیما از تهران عازم کی‌یف پایتخت اوکراین بود. ۵۷ شهروند کانادایی، ۱۱ اوکراینی، ۱۷ شهروند مقیم سوئد، ۴ افغان و ۴ بریتانیایی از جمله مسافران نگونبخت این پرواز بودند که هیچگاه به مقصد نرسید. از مسافران مقیم سوئد، شماری تبعیت این کشور را داشتند و شمار دیگر مقیم کشورهای اسکاندیناوی بودند.

به گزارش خبرگزاری رویترز وزیران افغانستان، کانادا، سوئٔد،‌ اوکراین و بریتانیا بیانیه روز جمعه را امضاء کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراین؛ تجمع در تورنتو کانادا با عکس‌های ۱۷۶ قربانی در دست

شلیک به هواپیمای اوکراینی؛ ایران برای هر قربانی «۱۵۰ هزار دلار» غرامت می‌دهد

کانادا: ایران نباید تحقیقات درباره سقوط هواپیمای اوکراینی را مدیریت کند