Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سپاه پاسداران آمریکا را مقصر ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی دانست

جسد قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی
جسد قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همزمان با سالگرد ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی در بیانیه‌ای مقصر این حادثه مرگبار را آمریکا معرفی کرد و گفت: «این اتفاق تلخ در پی ماجراجویی های ضد انسانی و اقدامات تروریستی آمریکا در منطقه به وقوع پیوست.»

آگهی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همزمان با سالگرد ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی در بیانیه‌ای مقصر این حادثه مرگبار را آمریکا معرفی کرد و گفت: «این اتفاق تلخ در پی ماجراجویی های ضد انسانی و اقدامات تروریستی آمریکا در منطقه به وقوع پیوست.»

هواپیمای بوئینگ پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸ و تنها دقایقی پس از برخاستن از باند فرودگاه با شلیک دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد. این اتفاق تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق و در انتقام کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس روی داد. مقام‌های ایران پس از سه روز که از اعلام دلیل حادثه طفره رفتند، در روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ «خطای انسانی» را عامل این اتفاق عنوان کردند.

سپاه پاسداران در بیانیه امروز خود قربانیان را «شهید» توصیف کرد و گفت: «با گذشت یک سال از حادثه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی که پس از ماجراجویی و جنایت تروریستی آمریکا و متعاقب آن ضربه موشکی به پایگاه تروریست ها در عین الاسد و شرایط جنگی منطقه رخ داد؛ همچنان فراق فرزندان عزیز ملت ایران غم و اندوهی عمیق را در دل های همگان گذاشته است.»

در این بیانیه اضافه شده است که «بار سنگین فراق فرزندان عزیز ایران بسیار سخت و اندوهبار است و این اتفاق تلخ که در پی ماجراجویی های ضد انسانی و اقدامات تروریستی آمریکا در منطقه به وقوع پیوست؛ بار دیگر اوج خباثت و کینه‌توزی استکبار جهانی علیه جمهوری اسلامی و ملت ایران را به اثبات رساند.»

در این بیانیه سپاه هیچ حرفی درباره پیگیری قضایی این پرونده نزده است. با این حال غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران روز گذشته در نشست خبری خود اعلام کرد که «تحقیقات پرونده جانباختگان هواپیمایی اوکراینی تکمیل شده و تا پایان دی ماه رسیدگی می‌شود.»

وی درباره جزییات این پرونده به مانند گذشته سخنی نگفت. سخنگوی قوه‌ قضاییه ایران پیش از این در خرداد ماه ۱۳۹۹ نیز گفته بود شش نفر در رابطه با این موضوع بازداشت شده‌اند.

هفته گذشته نیز هیات دولت ایران اختصاص مبلغ «۱۵۰ هزار دلار» غرامت به بازماندگان هر کدام از سرنشینان هواپیمای اوکراینی را تصویب کرد اما اکثر خانواده‌های قربانیان این پرواز مشخص شدن حقیقت و دادخواهی را در اولویت نسبت به غرامت عنوان می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کانادا بطور مستقل درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه تحقیق می‌کند

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند

کرملین: پوتین در سانحه هوایی نمی‌میرد