کانادا بطور مستقل درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه تحقیق می‌کند

Francois-Philippe Champagne, Canada Minister of Foreign Affairs
Francois-Philippe Champagne, Canada Minister of Foreign Affairs Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت کانادا پیش از این گزارش‌های ایران درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه را محدود و حاوی اطلاعات انتخابی دانسته و رد کرده بود. اوتاوا اعلام کرده بود که تهران هنوز به پرسش‌های بسیاری درباره این حادثه پاسخ نداده است.

آگهی

کانادا در حال تشکیل تیمی برای بررسی شواهد و اطلاعات مربوط به سرنگونی هواپیمای اکراینی توسط پدافند سپاه پاسداران ایران است؛ حادثه‌ای که ژانویه گذشته روی داد و باعث کشته شدن همۀ ۱۷۶ سرنشین هواپیما شد.

دفتر فرانسوا فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا به آسوشیتدپرس گفت که قرار است این تیم تمام اطلاعات و شواهد مربوط به این حادثه را جمع‌آوری، سازماندهی و تجزیه و تحلیل کند و به دولت کانادا در مورد اعتبار این اسناد مشاوره دهد.

آقای شامپین نیز اعلام کرد: «این گام دیگری برای کشف حقیقت و بازخواست رژیم ایران و عدالت‌خواهی برای خانواده‌های قربانیان است. ما به نمایندگی از طرف خانواده‌های قربانیان برای به دست آوردن عدالت از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.»

این هواپیما که تهران را به مقصد کی‌یف، پایتخت اوکراین ترک کرده بود، با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه از چند کشور، شامل ۸۲ ایرانی و بیش از ۵۰ کانادایی که برخی از آنها ایرانیان دو تابعیتی بودند، همچنین ۱۱ اوکراینی هدف پدافند سپاه قرار گرفت.

شلیک به این هواپیما در همان شبی رخ داد که ایران یک حمله موشکی را علیه یکی از پایگاه‌های نظامیان آمریکا در عراق به اجرا گذاشت. بعدها اعلام شد که ضد حملۀ ایران این هواپیما را با موشک آمریکا اشتباه گرفته است.

دولت کانادا پیش از این گزارش‌های ایران درباره این حادثه را محدود و حاوی اطلاعات انتخابی دانسته و رد کرده بود. اوتاوا اعلام کرده بود که تهران هنوز به پرسش‌های بسیاری درباره این حادثه پاسخ نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«شلیک موشک‌های سپاه به هواپیمای اوکراینی برنامه ریزی شده نبود»

سپاه پاسداران آمریکا را مقصر ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی دانست

چرا روحانی از حمله به عین‌الاسد بی‌خبر بود؟ پاسخ کیهان: محرمانه بود، فقط ۱۰ نفر خبر داشتند