Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارش سازمان هواپیمایی کشوری: دو موشک به هواپیمای اوکراینی شلیک شده است

گزارش سازمان هواپیمایی کشوری: دو موشک به هواپیمای اوکراینی شلیک شده است
Copyright Ebrahim Noroozi / APEbrahim Noroozi
Copyright Ebrahim Noroozi / AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«با توجه به اعلام عمومی مورخه ۲۱ دیماه ۹۸ مبنی بر پذیرش یکی از نهادهای داخلی درخصوص عملیات دفاعی موشکی در زمان پرواز این هواپیما، دسترسی مسئول بررسی سانحه به اطلاعات آن نهاد فراهم و مشخص گردید که دو موشک مجاورتی از نوع ‌TOR-M1 از سمت شمال به سمت هواپیما شلیک شده است.»

آگهی

گزارش دوم سازمان هواپیمایی کشوری تلویحا فرضیه اصابت دو موشک پدافند سپاه پاسداران ایران به هواپیمای مسافربری اوکراین را تایید کرد.

سازمان هواپیمایی کشوری در بخشی از دومین گزارش خود درباره سانحه برای هواپیمای مسافربری اوکراینی که روز ۱۸ دی چند دقیقه پس از پرواز سرنگون شد، با تائید اصابت دو موشک به این هواپیما گفت: «با توجه به اعلام عمومی مورخه ۲۱ دیماه ۹۸ مبنی بر پذیرش یکی از نهادهای داخلی درخصوص عملیات دفاعی موشکی در زمان پرواز این هواپیما، دسترسی مسئول بررسی سانحه به اطلاعات آن نهاد فراهم و مشخص گردید که دو موشک مجاورتی از نوع ‌TOR-M1 از سمت شمال به سمت هواپیما شلیک شده است.»

این سازمان با این حال تاکید کرد که نحوه تاثیر این موشک‌ها بر وقوع سانحه و همچنین تحلیل این اقدام تحت بررسی است.

شلیک دو موشک در حالی پس از ۱۲ روز از سوی ایران تائید می‌شود که یک روز پس از این حادثه مقام‌های آمریکایی به رسانه‌ها گفته بودند که سیستم‌ها رصد ماهواره‌ای آن‌ها سیگنالی مبنی بر روشن شدن پدافند هوایی ایران را در همان منطقه دریافت کرده‌ است. آن‌ها در این اظهار نظر احتمال داده بودند که «دو موشک» به سمت هواپیمای مسافربری شلیک شده باشد. ایران دو روز پس از سخنان مقام‌های آمریکا مسئولیت ساقط کردن این هواپیما را پذیرفت اما هیچ‌گاه به‌طور دقیق از شلیک دو موشک سخنی به میان نیاورد.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین بامداد چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ در محمود آباد شهریار سقوط کرد و تمام سرنشینان آن جان باختند.

اگر لوازم و تجهیزات جانبی فراهم شود، با صرف مدت زمانی کوتاه می توان بازسازی و تخلیه اطلاعات را انجام داد
گزارش دوم سازمان هواپیمایی کشوری

در گزارش سازمان هواپیمایی کشوری درباره دو دستگاه ثبت و ضبط اطلاعات پروازی نیز آمده است که «این نوع دستگاه‌ها از به‌روزترین دستگاه‌های موجود دنیا بوده و امکانات بازخوانی آن در کشور موجود نیست» اما با این حال سازمان در ادامه گزارش خود تاکید کرده است: «اگر لوازم و تجهیزات جانبی فراهم شود، با صرف مدت زمانی کوتاه می توان بازسازی و تخلیه اطلاعات را انجام داد.»

این سازمان گفته است که «فهرست لوازم مورد نیاز از لابراتوارهای بررسی سوانح کشورهای فرانسه (BEA) و آمریکا (NTSB) و امکان انتقال به کشور استعلام شده است اما این کشورها نسبت به انتقال تجهیزات به کشور تاکنون پاسخ مثبتی نداده‌اند، ولی لیست مورد نیاز را ارائه داده که در اختیار مقام‌ها جهت تلاش به‌منظور خریداری ارسال شده است.»

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز دوشنبه در دیدار با محمد اسلامی، وزیر راه ایران از او خواست تا جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی به کشورش تحویل داده شود.

بنا به اعلام دفتر رئیس جمهوری اوکراین قرار است ایران به زودی گروهی را برای آگاهی یافتن از توانایی های فنی اوکراین در این زمینه به این کشور اعزام کند.

ملیت مسافران و خدمه پرواز هواپیمای اوکراینی

در گزارش سازمان هواپیمایی کشوری اشاره شده است که طبق مدارک موجود ۱۶۷ مسافر به گیشه شرکت خدمات فرودگاهی سامان در ترمینال مراجعه کرده و تمامی آن‌ها سرنشین هواپیما شده‌اند. فقط یکی از مسافران که به‌صورت اینترنتی از شب قبل کارت پرواز را رزرو کرده بود، به فرودگاه مراجعه نکرده و لذا از فهرست اعلامی توسط شرکت هواپیمایی اوکراین حذف شد.

سازمان هواپیمایی کشوری درباره ملیت مسافران و خدمه این هواپیما گفت: «براساس گزارش پلیس گذرنامه فرودگاه امام خمینی ۱۴۶ نفر از مسافران با گذرنامه ایرانی، ۱۰ نفر با گذرنامه افغانستانی، ۵ نفر با گذرنامه کانادایی، ۴ نفر با گذرنامه سوئدی و ۲ نفر با گذرنامه اوکراینی از مرز هوائی رد شده و همچنین هر ۹ نفر خدمه پرواز، تبعه کشور اوکراین بوده‌اند.»

این سازمان همچنین توضیح داده است: «ممکن است تعدادی ازمسافران دارای تابعیت چندگانه باشند و درسایر گزارش‌ها باملیتی دیگر معرفی شده یا با گذرنامه دیگر خود بلیط پرواز را دریافت کرده باشند. فهرست فوق، مربوط به گذرنام های است که با آن از مرز هوائی جمهوری اسلامی ایران خارج شده اند.»

در این گزارش با ساعت‌های دقیق ورود ابتدایی این هواپیما به فرودگاه امام خمینی تهران و مراحل آماده شدن برای پرواز بازگشت به سمت کی‌یف اشاره شده است.

در بخش مربوط به سقوط هواپیما آمده است: «مسیر برخورد هواپیما نشان دهنده این است که هواپیما ابتدا به سمت شمال غرب در حال خروج از محدوده فرودگاه بوده و پس از بروز یک مشکل در هواپیما (اعم از قطع ارتباط راداری، مکالمه ای و شروع آتش سوزی) به سمت راست گردش کرده و در زمان سقوط دارای خط سیری در مسیر بازگشت به فرودگاه بوده است.»

سازمان هواپیمایی کشوری در پایان گزارش خود تاکید کرده است که تمامی بررسی های صورت گرفته، اقدامات اولیه بوده و نتیجه نهایی بررسی سانحه محسوب نمی شود و مراحل جمع آوری و بررسی اطلاعات به‌منظور تحلیل و نتیجه گیری سانحه، کماکان ادامه خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرود اضطراری هواپیمای تهران - استانبول در مهرآباد

ارتش ایران از طراحی «بومی» و تولید «انبوه» دستاوردهای جدید نظامی خبر داد

ایران بدنبال محکومیت تروئیکای اروپایی: سیمرغ همزمان سه ماهواره را وارد مدار کرد