Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تغییر موضع ایران؛ جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی در ایران بازخوانی می‌شوند

تغییر موضع ایران؛ جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی در ایران بازخوانی می‌شوند
Copyright AP Photo/Ebrahim Noroozi
Copyright AP Photo/Ebrahim Noroozi
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صحبت از تلاش برای بازخوانی جعبه‌های سیاه در ایران در حالی زده می‌شود که حسن رضایی‌فر پیش‌تر اذعان کرده بود ایران تکنولوژی دانلود اطلاعات جعبه‌های سیاه این هواپیما را ندارد و ممکن است با شروع بازخوانی آنها در ایران، به جعبه‌های سیاه لطمه وارد شود.

آگهی

در حالی که یک روز پیش از این برخی از خبرگزاری‌های ایران به نقل از حسن رضایی‌فر، مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده بودند که جعبه‌های سیاه هواپیمای ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین به کی‌یف یا فرانسه تحویل داده خواهند شد، روز یکشنبه خبری متفاوت در این باره منتشر گردید.

آقای رضایی‌فر در گفتگو با خبرگزاری ایرنا ضمن اتخاذ موضعی جدید اعلام کرد: «جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی در دست ایران است و فعلا هیچ برنامه‌ای برای ارسال آن نداریم.»

او افزود: «سعی می‌کنیم جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده اوکراینی در ایران خوانده شود و گزینه‌های بعدی ما کشور اوکراین و فرانسه است اما هنوز تصمیمی برای ارسال به کشور دوم نداریم.»

صحبت از تلاش برای بازخوانی این جعبه‌ها در ایران در حالی زده می‌شود که رضایی‌فر پیش‌تر در گفتگو با همین خبرگزاری اذعان کرده بود ایران تکنولوژی دانلود اطلاعات جعبه‌های سیاه این هواپیما را ندارد و ممکن است با شروع بازخوانی آنها در ایران، به جعبه‌های سیاه لطمه وارد شود.

هنوز علت تغییر موضع مدیرکل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری روشن نیست.

کانادا نیز که ۵۷ تن از سرنشینان هواپیمای اوکراینی مقیم این کشور بودند، روز یکشنبه تایید کرد که هنوز هیچ برنامه‌ای از سوی ایران به آنها دربارۀ بازخوانی داده‌های جعبه‌های سیاه اعلام نشده است.

کانادا و بسیاری دیگر از کشورهایی که به نوعی در این حادثه درگیر هستند، بارها از ایران خواسته‌اند که جعبه‌های سیاه را به کشورهایی که فناوری لازم برای بازخوانی داده‌ها دارند، بفرستد.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین بامداد چهارشنبه ۸ ژانویه ( ۱۸ دی) در محمود آباد شهریار سقوط کرد و تمام سرنشینان آن جان باختند.

ایران پس از سه روز سکوت و دادن پاسخ‌هایی نادرست، سرانجام مسئولیت وقوع این حادثه را پذیرفت و اعلام کرد که سرنگونی این هواپیما درپی خطای انسانی روی داده است.

در بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح ایران که بامداد شنبه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) منتشر شد، آمده است: «پرواز شماره ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین از فرودگاه امام خمینی حرکت نموده و درهنگام چرخش، کاملاً در حالت نزدیک شونده به یک مرکز حساس نظامی سپاه و در ارتفاع و شکل پروازی یک هدف متخاصم قرار می‌گیرد که در این شرایط بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیرعمد، هواپیمای مذکور مورد اصابت قرار گرفته که متاسفانه موجب به شهادت رسیدن جمعی از هموطنان عزیز و جان باختن تعدادی از اتباع خارجی می‌گردد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: به‌زودی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراین به فرانسه فرستاده می‌شود

درخواست رئیس جمهوری اوکراین از ایران: جعبه‌‌های سیاه را تحویل دهید

نیروی دریایی کانادا به دنبال استقرار «ناوگان اشباح» است