Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظریف: به‌زودی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراین به فرانسه فرستاده می‌شود

Ebrahim Noroozi
Ebrahim Noroozi Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای ظریف همچنین به همتای کانادایی خود اطمینان داد که ایران آماده حل و فصل مسائل حقوقی و چگونگی جبران خسارات وارده به قربانیان این حادثه و شرکت هواپیمایی اوکراینی است.

آگهی

سرانجام دو جعبۀ سیاه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که بامداد چهارشنبه ۸ ژانویه (۱۸ دی ۱۳۹۸) با اصابت دو موشک پدافند سپاه پاسداران ایران در محمود آباد شهریار سقوط کرد و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند، به فرانسه فرستاده خواهند شد.

این خبری بود که روز دوشنبه از سوی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در جریان گفتگوی تلفنی با فرانسوا-‌فیلیپ شامپاین، همتای کانادایی‌اش اعلام شد.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه ایران، آقای ظریف در جریان این گفتگو اعلام کرد که تصمیم برای فرستادن جعبه‌های سیاه مدتی است که گرفته شده و کار فرستادن آنها به فرانسه تا چند روز آینده انجام خواهد شد.

آقای ظریف همچنین به همتای کانادایی خود اطمینان داد که ایران آماده حل و فصل مسائل حقوقی و چگونگی جبران خسارات وارده به قربانیان این حادثه و شرکت هواپیمایی اوکراینی است.

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است: «آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مسائل حقوقی و چگونگی جبران خسارات وارده به خانواده مسافرینی که در این واقعه تاسف‌بار جان خود را از دست داده‌اند و همینطور جبران خسارت هواپیمای اوکراینی مدتهاست به طرف اوکراینی اعلام شده؛ ولی طرف مقابل تا کنون هیأت خود را برای انجام مذاکرات معرفی نکرده است و جمهوری اسلامی ایران کماکان پیگیر موضوع می‌باشد.»

این گفتگوی تلفنی یک هفته پس از آن انجام شد که جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا اعلام کرد: «به همراه شرکای بین‌المللی خود فشار به حکومت ایران را ادامه می‌دهیم تا به پاسخ سوال‌ها برسیم، تا به عدالت برسیم و خسارت به خانواده‌ها پرداخت شود.»

بسیاری از سرنشینان هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین، ملیت ایرانی- کانادایی داشتند یا مقیم کانادا بودند. در مجموع نیز ۳۲ تن از مسافران این هواپیما اتباع ۵ کشور کانادا، اوکراین، سوئد، افغانستان و بریتانیا بودند.

ایران سه روز پس از وقوع این حادثه، مسئولیت وقوع آن را پذیرفت و اعلام کرد که شلیک به این هواپیما در پی خطای انسانی و بطور غیرعمد انجام شده است.

در ماه‌های گذشته ایران بارها در مقابل درخواست این پنج کشور برای تحویل دادن جعبه‌های سیاه به کشوری که فناوری بازخوانی داده‌های آنها را داشت، مقاومت کرده بود.

حتی محمد جواد ظریف چهار ماه پیش از این اعلام کرده بود که اگرچه ایران فناوری لازم برای رمزگشایی از جعبهٔ سیاه را ندارد اما آنها را در اختیار کشور ثالث نیز قرار نمی‌دهد.

او ماه فوریه در حاشیهٔ نشست مونیخ با اشاره به اینکه تهران از ایالات متحده آمریکا که کشور سازنده این هواپیماست درخواست کمک برای دریافت فناوری بازخوانی جعبه سیاه را کرده اما پاسخی نگرفته است، گفت: «این یک موضوع بشردوستانه است، پس آنها چرا نرم‌افزارش را به ما نداده‌اند؟ چرا مهارت فنی‌اش را به ما نداده‌اند؟ خود ما بیشتر از هرکس می‌خواهیم بدانیم در جعبهٔ سیاه چیست،‌ تا بفهمیم عملا چه اتفاقی افتاده؟»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست ۵ کشور: ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به فرانسه بفرستد

ایران: خلبان پرواز آسمان هواپیمای اوکراینی آتش گرفته را با موشک اشتباه گرفته است

تغییر موضع ایران؛ جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی در ایران بازخوانی می‌شوند