صالحی: به آژانس نامه زدیم که کارشناسانش را برای فک پلمپ به ایران بفرستند

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئيس سازمان انرژی اتمی ایران تایید کرد که در نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصمیم ایران در خصوص افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم را به اطلاع آنها رسانده است.

آگهی

علی اکبر صالحی، رئيس سازمان انرژی اتمی ایران تایید کرد که تهران در نامه‌ای قصد خود برای از سرگیری غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصد را به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده است.

آقای صالحی جمعه شب در یک گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد که نماینده ایران در وین طی نامه‌ای به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این موضوع را به اطلاع آنها رسانده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به این موضوع افزود: «ما به آژانس اطلاع داده‌ایم که بازرسان خود را به ایران بفرستند تا از تجهیزات هسته‌ای ما فک پلمپ کنند تا ما تحت نظارت آژانس بتوانیم در آینده نزدیک کپسول گاز اورانیوم را تعویض کنیم.»

آقای صالحی با اشاره به اینکه سازمان انرژی اتمی ملزم است مصوبه مجلس ایران را اجرا کنند افزود: «در عین حال دولت آیین‌نامه‌ای در خصوص چگونگی اجرای آن باید به ما ابلاغ کند. ما دستمان روی ماشه است اما رئیس جمهوری با دستور اقدام صادر کند، فرمانده اگر دستور بدهد ما خیلی سریع می‌توانیم کار را شروع کنیم.»

این اظهارات آقای صالحی بعد از آن مطرح می‌شود که آژانس روز جمعه از تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد در سایت فردو خبر داده بود. ایران پس از توافق هسته‌ای موسوم به برجام در سال ۲۰۱۵، هرگز به این سطح از غنی سازی اورانیوم نرسیده بود.

با این حال در بیانیه‌ای که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این خصوص منتشر کرده، تاکید می‌کند که ایران به صورت صریح مشخص نکرده که از چه زمانی قرار است فعالیت‌های غنی‌سازی خود را از سر بگیرد.

اقدامات تازه ایران بعد از آن انجام می‌شود که مجلس شورای اسلامی با تصویب کلیاتی از طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» دولت را ملزم کرده تا غنی‌سازی اورانیوم را به سطح ۲۰ درصد برساند و همچنین سازمان انرژی اتمی سانتریفیوژهای نسل ششم را در دستور کار خود قرار دهد.

دولت ایران البته بارها نارضایتی خود را نسبت به تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی ابراز کرده است. با این وجود آقای صالحی هم در اظهارات خود اشاره‌ای به زمان دقیق انجام این رفع پلمپ و همچنین زمان‌بندی افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم به ۲۰ درصد نکرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران: ماهانه ۹ کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصدی تولید می‌کنیم، اتحادیه اروپا به تعهداتش عمل کند

سازمان انرژی اتمی ایران: برداشت اورانیوم ۲۰ درصدی آغاز شد

واشنگتن پست: ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای ساخت ۳ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد