Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یک روز پس از هشدار طالبان به ایران؛ وزارت خارجه افغانستان از سخنان ظریف انتقاد کرد

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران
محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه و کمیسیون امور خارجی مجلس نمایند‌گان افغانستان سخنان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران را مبنی بر حمایت جمهوری اسلامی از حدود دو هزار پناهجوی افغانی حاضر در جنگ سوریه، خلاف قانون اساسی و منافع ملی افغانستان و نیز در تضاد آشکار با کنوانسیون‌های بین‌المللی اعلام کردند.

آگهی

وزارت خارجه و کمیسیون امور خارجی مجلس نمایند‌گان افغانستان سخنان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران را مبنی بر حمایت جمهوری اسلامی از حدود دو هزار پناهجوی افغانی حاضر در جنگ سوریه، خلاف سیاست خارجی افغانستان و نیز در تضاد آشکار با کنوانسیون‌های بین‌المللی اعلام کردند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفتگوی اخیر خود با شبکه تلویزیونی افغانستانی طلوع‌نیوز از تعداد تلفات اتباع افغانستان که به سوریه اعزام شده بودند، اعلام بی‌اطلاعی کرده و گفته بود که حکومت ایران به خانواده‌های آن‌ها امتیازاتی می‌دهد. آقای ظریف تصریح کرده بود:«این‌ها که رفتند سوریه، در سوریه برای مبارزه با داعش پیوستند به نیروهای مبارزه با داعش. ما هم بدون هیچ رودروایستی از نیروهای مقاوم در برابر تروریسم، در برابر افراط‌گرایی حمایت کردیم.»

این اظهارات آقای ظریف با واکنش وزارت خارجه افغانستان رو به رو شده است. به طوری که گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان گفته است:«سیاست خارجی افغانستان اجازه نمی‌دهد تا اتباع افغانستان به جز تحت پرچم افغانستان در سایر کشورها وارد جنگ‌ها و منازعات منطقه‌ای بشوند.»

همچنین عتیق رامین، رییس کمیسیون امور خارجی مجلس نمایندگان افغانستان نیز تاکید کرده است:«این کار(اعزام پناهجویان افغانی به جنگ سوریه) خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی و حقوق پناهنده‌گان است.» آقای رامین از دولت این کشور خواسته از حقوق شهروندان آواره کشور، مطابق به قوانین بین‌المللی، دفاع کند.

البته وزیر امورخارجه ایران در این گفتگو مدعی شده که اتباع افغانستانی حاضر در لشکر فاطمیون «به صورت داوطلبانه رفتند» به جنگ سوریه رفته‌اند و ایران تنها از آنها حمایت کرده است. آقای ظریف همچنین گفته بود:«این نیروها، با سابقه‌ی رزم با تروریستان و داعش می‌توانند کمکی به دولت افغانستان باشند.»

گروه طالبان نیز روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای اظهارات آقای ظریف در خصوص تروریستی بودن این گروه را «غیر مسئولانه» و «به دور از واقعیت» دانست و از مسئولان ایرانی خواست که با چنین اظهارات غیرمسئولانه خود احساسات افغان‌ها را جریحه‌دار نسازند و در امور داخلی این کشور مداخله نکنند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در مقابل، عبدالرحمان وردک، عضو مجلس نمایندگان افغانستان تلویحا موضع آقای ظریف را در مقابل طالبان خلاف واقع دانسته و به طلوع‌نیوز گفته است:«گزارش‌های ارگان‌های کشفی و امنیتی ما همیشه این بوده‌اند که نزد طالبان در میدان‌های جنگ، جنگ‌افزارهای ایرانی پیدا شده‌اند و در این رابطه، بیشتر مسایل مستند هستند.»

ایران هنوز واکنشی به اظهارات مقام‌های افغانستان در مورد سخنان وزیر امور خارجه این کشور نشان نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وقوع دو انفجار در کابل؛ امرالله صالح خواستار اعدام «تروریست‌ها» شد

چهار انفجار طی کمتر از سه ساعت پایتخت افغانستان را لرزاند

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند