مرگ روزنامه‌نگاران افغان؛ «نیکزاد از دیرباز تهدید می‌شد، کاری برای حفظ امنیتش نکردند»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
m.facebook.com/nikzad.rahmatullah
m.facebook.com/nikzad.rahmatullah   -   کپی رایت  nikzad.rahmatullah

گزارش از محمد عاطف آرین

رحمت الله نیکزاد، رییس اتحادیه خبرنگاران در غزنی و خبرنگار تلویزیون الجزیره و اسوشیتید پریس روز دوشنبه در شهر غزنی ترور شد.

یک روز پس از مرگ او «نی» همان نهاد حمایت‌کننده‌ رسانه‌های آزاد افغانستان در بیانیه‌ای مرگ این روزنامه‌نگار را محکوم کرد.

در بیانیه «نی‌» آمده است: «حکومت افغانستان در تامین امنیت خبرنگاران کوتاه آمده و این سبب شده است که دشمنان مردم افغانستان هرروز از جامعه‌ خبرنگاری قربانی بگیرند. نی از حکومت افغانستان مصرانه می‌خواهد تا به خواست مشروع جامعه خبرنگاری که همانا تامین امنیت خبرنگاران است، پاسخ بگوید.»

یورونیوز در همین زمینه با مجیب خلوتگر، رئیس‌اجرایی این نهاد گفت‌وگو کرده است.

نیکزاد از دیرباز تهدید می‌شد

آقای خلوتگر از تحریم حکومت افغانستان در صورت بی‌توجهی به وضعیت امنیتی روزنامه‌نگاران خبر داده است.

CREDIT NAI
مجیب خلوتگرCREDIT NAI

او در گفت‌وگو با یورونیوز به مرگ آقای نیکزاد اشاره کرد و گفت: «متاسفانه شاهد کشته شدن نیکزاد هستیم یکی از خبرنگاران برجسته و پیشکسوت در مناطق مرکزی افغانستان. دشمنان کوردل متاسفانه کارهای ایشان را بر نتابیدند. ایشان از دیرباز تهدید می‌شد اما نه حکومت محلی و نه حکومت مرکزی برای تامین امنیت ایشان کاری نکردند.»

او به طور مشخص درباره خواسته روزنامه‌نگاران از دولت افغانستان می‌گوید: «هرچه زودتر مساله را بررسی کرده و نتیجه آن را برای مردم افغانستان شریک بسازند و آنهایی که مسبب این کار بوده‌اند را به پنجه قانون بسپارند.»

«شاید به تحریم حکومت روی بیاوریم»

این کنشگر مدنی همچنین تاکید کرد: «اگر حکومت دنبال این مسائل نرود شاید یک روزی بیاید که خبرنگاران دست به اقداماتی بزنند که به نفع حکومت نباشد، منظورم از کاری که به نفع حکومت نباشد هدف ما این است که ما شاید مساله تحریم حکومت را مد نظر داشته باشیم.»

رحمت‌الله نیکزاد، خبرنگار وعکاس روز دوشنبه ۲۱ دسامبرتوسط افراد ناشناس در مقابل در خانه‌اش در ولایت غزنی کشته‌شد.

آقای نیکزاد در دو سال گذشته ریاست اتحادیه خبرنگاران غزنی را بر عهده داشت.