Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روز جهانی آزادی مطبوعات؛ بورل: اروپا به حمایت از روزنامه‌نگاران مستقل ادامه می‌دهد

روز جهانی آزادی مطبوعات
روز جهانی آزادی مطبوعات Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«در سال ۲۰۲۰، بیش از ۴۰۰ روزنامه‌نگار از ساز و کار اتحادیه اروپا برای حمایت از مدافعان حقوق بشر بهره‌مند شده‌اند و این اتحادیه اقدامات مهمی برای حمایت از روزنامه‌نگاران و رسانه‌های مستقل انجام داده است.»

آگهی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید آزادی مطبوعات به شدت در معرض تهدید قرار دارد و روزنامه‌نگاران با افزایش فشارهای مالی و سیاسی، شرایط سختی را تجربه می‌کنند.

آقای بورل که به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات بیانیه‌ای صادر کرده می‌گوید از سال ۲۰۲۰ تا کنون ۷۶ روزنامه‌نگار در سراسر جهان کشته و بسیاری دیگر از کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند در دنیا دستگیر، آزار و یا تهدید شده‌اند. او همچنین با اشاره به اینکه آزادی مطبوعات یک ارزش اساسی برای اتحادیه اروپا به شمار می‌رود اضافه کرد که در سال ۲۰۲۰، بیش از ۴۰۰ روزنامه‌نگار از ساز و کار اتحادیه اروپا برای حمایت از مدافعان حقوق بشر بهره‌مند شده‌اند و این اتحادیه اقدامات مهمی برای حمایت از روزنامه‌نگاران و رسانه‌های مستقل انجام داده است.

وزیر خارجه پیشین اسپانیا در بخش دیگری از بیانیه خود اظهار داشت که اتحادیه اروپا سال گذشته موارد مختلف آزار و اذیت روزنامه‌نگاران مستقل در سراسر جهان را محکوم کرد و در حمایت از روزنامه‌نگارانی که بازداشت شده‌اند اقداماتی انجام داده است.

آقای بورل همچنین تاکید کرد که اتحادیه اروپا مصمم است در اروپا و خارج از قاره سبز اقدامات بیشتری در این زمینه انجام دهد و تلاش کند با همراهی سازمان‌ها و ساز و کارهای بین‌المللی رویکردهای پیشگامانه جدیدتری برای حمایت از روزنامه‌نگاران در دستور کار قرار دهد.

او با اشاره به پیشنهاد کمیسیون اروپا برای قانون خدمات دیجیتال که هدفش پاسخگویی مستقیم در جهت ایمن‌تر و شفاف‌تر کردن روند اطلاع‌رسانی است تاکید کرد که اتحادیه اروپا همچنان به اقدامات خود برای مقابله با انتشار اطلاعات دروغین ادامه خواهد داد و در عین حال تلاش می‌کند با همراهی شرکایش روش‌هایی تاثیر‌گذارتر برای حمایت از مدل‌های تجاری پایدار برای رسانه‌های مستقل بیابد.

بورل در پایان این بیانیه تاکید کرد که انتشار آزاد اطلاعات و آزادی بیان باید در همه جا ترویج و محافظت شود. این دیپلمات اسپانیایی با اشاره به اینکه این کار به نفع همه است ادامه می‌دهد که اتحادیه اروپا به مخالفت با هرگونه محدودیت در آزادی بیان و سانسور در هر سطحی ادامه خواهد داد چرا که اعتقاد دارد آزادی مطبوعات سنگ بنای جوامع دموکراتیک است و باید از این ارزش حفاظت شود.

وضعیت اسفبار روزنامه‌نگاران در افغانستان

بیانیه جوزب بورل در حالی منتشر می‌شود که سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه خود به مناسب این روز می‌گوید در یک سال گذشته تهدید‌های گسترده شامل ارعاب، آزار و اذیت و حملات خشونت آمیز علیه روزنامه‌نگاران در افغانستان شدت گرفته است.

این نهاد بین‌المللی از مقام‌های افغانستان خواست که اقدامات فوری برای محافظت بیشتر از خبرنگاران در دستور کار خود قرار دهد.

دست‌کم ۱۱ روزنامه‌نگار در سال ۲۰۲۰ در افغانستان طی حملاتی هدفمند کشته شده‌اند. تقریبا تمام قتل‌ها از سوی افراد مسلح و ناشناس صورت گرفته و هیچ تحقیقات مشخص و نتیجه بخشی در خصوص ریشه‌ها و عوامل این جنایات صورت نگرفته است.

ایران هم در این زمینه کارنامه چندان روشنی ندارد و در فهرست آزادی مطبوعات در قعر جدول حضور دارد. روزنامه‌نگاران ایرانی بسیاری در سالهای گذشته به دلیل بیان نظرات و دیدگاه‌های خود روانه زندان شده‌اند و حکم‌های حبس طولانی برای آنها صادر شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ روزنامه‌نگاران افغان؛ «نیکزاد از دیرباز تهدید می‌شد، کاری برای حفظ امنیتش نکردند»

هشدار دفتر روحانی به روزنامه کیهان: تلاش‌هایتان براندازانه است

اعتراف رهبر طالبان به اختلافات درونی: خواستید با اتحاد عزلم کنید اما دچار تفرقه نشوید