Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترکیه بر عزم خود برای خرید «اس ۴۰۰» با وجود تحریم آمریکا تاکید کرد

سامانه دفاع هوایی «اس ۴۰۰»
سامانه دفاع هوایی «اس ۴۰۰» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه تحریم‌های ایالات متحده را به مثابه «حمله‌ای خصمانه» علیه صنایع دفاعی کشورش ارزیابی کرده است.

آگهی

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه تاکید کرد که کشورش با وجود تحریم آمریکا از خرید سامانه دفاع موشکی «اس ۴۰۰» عقب نشینی نخواهد کرد.

وزیر خارجه ترکیه در عین حال گفت که آنکارا گام‌هایی را برای مقابله به‌مثل با آمریکا برخواهد داشت. وزارت خزانه داری ایالات متحده روز دوشنبه تحریم‌هایی را علیه صنایع نظامی ترکیه به دلیل خرید سامانه پدافند موشکی «اس ۴۰۰» از روسیه وضع کرد. آنکارا وضع این تحریم ها را «اشتباهی بزرگ» خوانده است.

تنش کنونی در روابط واشنگتن با آنکارا در حالی پدید آمده است که ترکیه به عنوان عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) متحد آمریکا محسوب می شود. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه تحریم های ایالات متحده را به مثابه «حمله ای خصمانه» علیه صنایع دفاعی کشورش ارزیابی کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر خارجه ترکیه نیز روز پنجشنبه در مصاحبه ای تلویزیونی گفت که از نظر آنکارا اگر آمریکا با ترکیه و ناتو همکاری می کرد امکان حل مناقشه کنونی وجود داشت. ترکیه خرید سامانه دفاع موشکی «اس ۴۰۰» را «نه یک انتخاب بلکه اجبار» ارزیابی می کند. مقامات ترکیه می گویند امکان خرید سامانه دفاع موشکی از هیچ کدام از کشورهای عضو ناتو را با شرایط مناسب نداشته اند.

در مقابل واشنگتن تاکید می کند که استفاده ترکیه از سامانه دفاع موشکی «اس ۴۰۰» خطری برای جنگنده های «اف ۳۵» ایالات متحده و سامانه های دفاعی ناتو محسوب می شود. این در حالی است که ترکیه اصرار می کند که پدافند موشکی «اس ۴۰۰» به سیستم های تجهیزاتی ناتو ملحق نخواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: روسیه و ترکیه به احساسات ضدفرانسوی در آفریقا دامن می‌زنند

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

وزیر خارجه آمریکا وارد ترکیه شد