آمریکا به دلیل خرید سیستم موشکی روسیه صنایع دفاعی ترکیه را تحریم کرد

سامانه موشکی اس۴۰۰ روسیه در حال حمل به مقصد ترکیه
سامانه موشکی اس۴۰۰ روسیه در حال حمل به مقصد ترکیه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجلس سنای آمریکا پیش‌تر در چارچوب روند بررسی و تصویب بودجه دفاعی ایالات متحده و در قالب تصویب ماده‌ای رای به تحریم ترکیه داده بود.

آگهی

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد در واکنش به اقدام آنکارا در خرید سیستم پدافند موشکی اس۴۰۰ روسیه، صنایع دفاعی ترکیه را تحت تحریم قرار داده است.

رویترز با انتشار گزارشی در این خصوص با اشاره به آنچه در وب‌سایت وزارت خزانه‌داری ایالات متحده منتشر شده تصریح کرد که ریاست صنایع دفاعی و سه کارمند این بخش تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

این تصمیم در حالی اتخاذ شده که کنگره آمریکا روز جمعه گذشته با تحریم ترکیه به دلیل خرید سامانه پدافند موشکی اس۴۰۰ موافقت کرده بود.

رای مجلس سنا به تحریم ترکیه در چارچوب روند بررسی و تصویب بودجه دفاعی ایالات متحده و در قالب تصویب ماده‌ای به همین منظور صادر شده بود.

بر این اساس، ابراهیم دمیر، رئیس صنایع دفاعی ترکیه و سه کارمند این صنایع به دلیل خرید و به کارگیری سامانه دفاع موشکی اس۴۰۰ روسیه از سوی آنکار به فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا اضافه شده‌اند.

خبرگزاری آناتولی به نقل از ابراهیم دمیر، رئیس سازمان صنایع دفاعی ترکیه آورده است: «به هدف خود برای دستیابی به صنایع دفاعی مستقل به رهبری رئیس جمهور اردوغان متعهد هستیم.»

از سوی دیگر این تحریم‌ها شامل نهاد دولتی مسئول خرید تسلیحات در ترکیه می‌شود که اجازه هرگونه فروش و صادرات سلام برای این کشور را نیز ممنوع می‌سازد.

ایالات متحده آمریکا برغم روابط خوب دونالد ترامپ با رجب طیب اردوغان همواره از آغاز معامله ترکیه و روسیه بر سر خرید سامانه پدافند موشکی اس۴۰۰ تاکنون بارها آنکارا را به اعمال تحریم‌ها تهدید کرده بود.

رجب طیب اردوغان نیز در واکنش به حساسیت‌های واشنگتن تاکید داشت که این معامله راهی برای بازگشت ندارد و کشورش مصمم است تا این سامانه را هر طور که شده در اختیار بگیرد.

ایالات متحده بارها اعلام کرده که نزدیکی و تعامل نظامی میان ترکیه و روسیه را برنمی‌تابد. مقامات پنتاگون پیش‌تر در همین خصوص اعلام کرده بودند که خرید سامانه موشکی اس۴۰۰ روسیه توسط ترکیه نشان می‌دهد که این کشور در حال خارج شدن از مدار ناتو است.

واشنگتن همچنین تهدید کرده بود که آنکار در صورت پیش‌روی در این مسیر و خرید تسلیحاتی مغایر با راهبرد دفاعی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از برنامه فروش جنگنده‌های پیشرفته اف۳۵ حذف خواهد شد.

واشنگتن و دیگر هم‌پیمانان ترکیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی با این استدلال آنکارا را از خرید موشک های روسی منع کرده بودند که سامانه پدافند موشکی اس۴۰۰ با سیستم‌های مورد استفاده در ناتو هم‌خوانی ندارد.

تحریم صنایع دفاعی ترکیه که خشم آنکارا را به همراه داشته از پتانسیل لازم برای ضربه زدن به اقتصاد این کشور برخوردار است که پیشتر به دلیل همه‌گیری بیماری کووید۱۹ خسارات جبران ناپذیری را متحمل شده است.

آنکارا: تحریم‌های یکجانبه را رد می‌کنیم

آنکارا در نخستین واکنش اقدام ایالات متحده در اعمال تحریم بر صنایع دفاع این کشور را محکوم کرده و خواهان تجدید نظر واشنگتن در تصمیم خود شده است.

وزارت امور خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای تحریم‌های وضع شده را «یکجانبه» خواند و ضمن محکوم کردن این تصمیم آنرا رد کرد.

در بیانیه وزارت امور خارجه ترکیه همچنین از آمریکا خواسته شده در اعمال این تحریم‌ها که آنکار آنها را ناعادلانه خوانده تجدید نظر کند. 

وزارت خارجه ترکیه در این بیانیه همچنین وضع تحریم بر ضد صنایع دفاعی این کشور از سوی آمریکا را اقدامی اشتباه توصیف کرده و واشنگتن را به بازگشت از  این اشتباه فراخوانده است. 

مسکو : اقدام آمریکا غیرقانونی است

روسیه نیز در واکنشی فوری تصمیم روز دوشنبه ایالات متحده برای وضع تحریم بر ضد ترکیه به دلیل در اختیار گرفتن سامانه پدافند موشکی اس۴۰۰ را «غیرمشروع» خواند و محکوم کرد.

آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در این خصوص تاکید کرد: «این اقدام جلوه دیگری از نگرش متکبرانه نسبت به حقوق بین المللی و مظهر اقدامات قهریِ یکجانبه و غیرقانونی است که ایالات متحده سالهاست چپ و راست آنرا به کار می‌بندد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سامانه اس۴۰۰ روسیه در بلگراد؛ رئیس جمهوری صربستان: تحت تاثیر قرار گرفتم

اردوغان: سامانه موشکی اس۴۰۰ را از روسیه خریده‌ایم و تحویل می‌گیریم 

آزمون بر سر راه بایدن در خطرناک‌ترین لحظه؛ آیا خاورمیانه درگیر جنگی تمام‌عیار می‌شود؟